Wiadomości

  • 4 lutego 2023
  • 6 lutego 2023
  • wyświetleń: 1348

"Przebyliśmy drogę przez mękę". KB będzie miała cztery nowe autobusy

4 nowe niskoemisyjne autobusy dla Komunikacji Beskidzkiej, która wozi mieszkańców powiatu bielskiego i sąsiednich miejscowości. Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny podpisał umowę na zakup pojazdów z firmą Solaris. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Polski Ład w wysokości 4 mln zł. Brakującą kwotę - ponad 1,6 mln zł dołożyły samorządy - członkowie BZP-G.

Podpisanie umowy na dostarczenie czterech nowych autobusów dla Komunikacji Beskidzkiej
Podpisanie umowy na dostarczenie czterech nowych autobusów dla Komunikacji Beskidzkiej · fot. Powiat bielski


Umowa dotyczy zakupu 4 średnich autobusów (klasy midi) o długości 10,5 m; diesli spełniających normę emisji Euro VI. "Pozwoli nam to zezłomować najstarsze pojazdy, które nie spełniają obecnych norm ekologicznych. Ponadto wzbogacimy nasz tabor o mniejsze autobusy, które są przydatne na wąskich wiejskich drogach. Będą one jeździły na trasach, na których poza godzinami szczytu korzysta mniej mieszkańców" - mówi Radosław Ostałkiewicz, prezes beskidzkiego związku i wójt Jaworza.

Niskopodłogowe pojazdy mogą zabrać 80 pasażerów, z czego 25 na miejscach siedzących. Autobusy mają być wyposażone w system klimatyzacji oraz ogrzewania, a także monitoringu i informacji pasażerskiej. Mieszkańcy będą mogli podładować telefon, dzięki portom USB. Oświetlenie pojazdów będzie wykonane w technologii LED.

- Przebyliśmy drogę przez mękę - podsumowuje starosta bielski Andrzej Płonka, który przejmował przed laty w imieniu powiatu bielskiego stary PKS od Skarbu Państwa. - Mówię tu o zakupie nowych autobusów, szukaniu dofinansowania, a najbardziej o przekonywaniu naszych mieszkańców, że warto z nami jeździć. Komunikacja Beskidzka to bezpieczne wygodne nowe autobusy, a co najważniejsze jest to propozycja absolutnie zjadliwa dla portfeli rodziców i młodzieży - mówi starosta Płonka, członek zarządu BZP-G. Nowe Solarisy mają zostać dostarczone w wakacje.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny tworzy 11 samorządów: wszystkie gminy powiatu bielskiego oprócz Czechowic-Dziedzic (mają własną komunikację publiczną), powiat bielski oraz gmina Kęty. Transport realizuje poprzez Komunikację Beskidzką.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka" podaj