czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 stycznia 2008
  • wyświetleń: 1705

Lotos inwestuje pół miliarda złotych

Umowę na dostawy surowego oleju rzepakowego do końca lipca 2012 roku zawarł w piątek Lotos Biopaliwa, spółka zależna Grupy Lotos, z Zakładami Tłuszczowymi Kruszwica.
Wartość umowy szacowana jest na pół miliarda złotych - poinformował w piątek wieczorem rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz.

Poinformował, że Lotos Biopaliwa i Kruszwica uzgodniły minimalną dostawę 12 tys. ton surowego oleju rzepakowego w okresie 2007-2008 oraz po minimum 40 tys. ton na następne okresy roczne. Rzecznik dodał, że jest to już drugi tak duży kontrakt na dostawy tego surowca dla Lotosu. W październiku Lotos Biopaliwa zawarł umowę z firmą Komagra. Jej wartość również sięga pół miliarda złotych.

Oba kontrakty mają na celu zapewnienie dostaw podstawowego surowca dla powstającej fabryki na Śląski. Budowana kosztem około 80 mln zł fabryka w Czechowicach-Dziedzicach zostanie uruchomiona na początku drugiego kwartału 2008 roku. Jej roczna zdolność produkcyjna ma wynosić 100 tys. ton biokomponentu FAME rocznie.

Zachowicz poinformował, że osiągnięcie Narodowego Celu Wskaźnikowego, czyli minimalnego udziału biokomponentów oraz innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw i biopaliw zużywanych w transporcie w ciągu roku, Grupa LOTOS osiągnie poprzez skierowanie do sprzedaży m.in. 100 proc. biopaliwa produkowanego w nowej fabryce biokomponentu FAME w Czechowicach-Dziedzicach oraz produkcję oleju napędowego i benzyny z udziałem biokomponentów w wielkości do 5 proc.

Rzecznik dodał, że taka strategia pozwoli na sprostanie wymogom prawnym i jednocześnie wpłynie optymalnie na ekonomię produkcji i sprzedaży biopaliw przez Lotos. Paliwo w całości powstałe z tłuszczów organicznych nie trafi na razie na stacje paliw. Będą mogli je kupić klienci instytucjonalni.

Grupa Lotos jest grupą kapitałową, w skład wchodzi około 20 spółek. Zatrudnia blisko 5,2 tys. osób.

onet.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.