Wiadomości

  • 10 lutego 2023
  • 12 lutego 2023
  • wyświetleń: 3562

Zabawa trzech dziewczynek mogła zakończyć się tragedią

W czwartek, 9 lutego tuż po godzinie 16.00 strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic interweniowali na terenie stawów przy ul. Nad Białką. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od mieszkanki, która zaniepokoiła się widząc trzy dziewczynki, które według przekazanej informacji miały jeździć na łyżwach po zamarzniętym zbiorniku.

staw, jezioro, zima, lód
Zabawa trzech dziewczynek mogła zakończyć się tragedią - zdj. ilustracyjne · fot. Pixabay


Przybyli na miejsce strażnicy potwierdzili zgłoszenie. Jednak, jak się okazało, dziewczynki w wieku od 9 do 11 lat - obywatelki Ukrainy - ślizgały się w obuwiu, a nie na łyżwach.

- Znajdowały się około 10-15 metrów od linii brzegowej. Strażnicy nakazali dziewczynkom powoli zejść z tafli lodu, co uczyniły. Po krótkiej pouczającej rozmowie funkcjonariusze udali się z nimi do swoich opiekunów prawnych celem przekazania pod opiekę, a także przeprowadzenia rozmowy o konsekwencjach wynikających z wejścia na zamarznięty staw, jezioro itp. - relacjonuje czechowicka straż miejska.

- Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy, może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby, będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu - apeluje straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

Aby ustrzec się tragicznych wypadków na śniegu i lodzie, funkcjonariusze przypominają, że warto zastosować się do kilku niezbędnych rad:

  • w przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec
  • jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia; pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.