Wiadomości

  • 16 lutego 2023
  • wyświetleń: 1315

Rozmawiali o pieniądzach unijnych dla gmin powiatu bielskiego

O pieniądzach unijnych, możliwych do pozyskania do 2027 r. dyskutowali samorządowcy podczas Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Bielskiego w Godziszce w gminie Buczkowice. Rozmowę moderowali starosta bielski Andrzej Płonka oraz Anna Plichta-Kotas, naczelniczka wydziału programowania i funduszy europejskich w bielskim starostwie.

Rozmawiali o pieniądzach unijnych dla gmin powiatu bielskiego
Rozmawiali o pieniądzach unijnych dla gmin powiatu bielskiego · fot. Powiat bielski


Wójtowie i burmistrzowie wszystkich 10 gmin powiatu bielskiego rozważali m.in. możliwości zakupu nowych autobusów przez przedsiębiorstwa, które prowadzą. Przypomnijmy, na terenie naszego powiatu mieszkańców wożą: Komunikacja Beskidzka prowadzona przez Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny (11 samorządów) oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Czechowice-Dziedzice.

W ramach Klastra Energii Powiatu Bielskiego, samorządy tworzące ten podmiot przygotowują się do budowy instalacji na/przy budynkach użyteczności publicznej, takich jak pompy ciepła, czy fotowoltaika. - Dopiero potem można myśleć o wirtualnych elektrowniach. Podczas spotkań on-line mówimy o tym, jak pozyskać środki, przygotować dokumenty - mówiła Anna Plichta-Kotas. Powiatowy klaster już w zeszłym roku podpisał list intencyjny ze spółką "Tauron" wyrażający wolę współpracy.

Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej przedstawił założenia projektu, w ramach którego gminy mogłyby zmodernizować swoje systemy ostrzegania. Zakłada on stworzenie systemu alarmowania, składającego się z 44 nowoczesnych syren elektronicznych i 11 central. W ramach współpracy z partnerem słowackim można starać się o 80 % dofinansowania.

Na konwencie w Godziszce była mowa także o zdrowiu psychicznym i pieczy zastępczej. Szefowa wydziału zdrowia w bielskim starostwie Lucyna Majewska namawiała wójtów i burmistrzów do przystąpienia do programu Zajaki.pl, dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Chodzi o sfinansowanie zajęć w szkołach, prowadzonych przez gminy. W zależności od ilości szkół i nauczycieli mowa o kwocie od 2 do 10 tys. zł.

Z kolei Katarzyna Olszyna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej dziękowała samorządowcom za współpracy przy kampanii PCPR, której celem jest znalezienie rodzin zastępczych. Plakaty i informacje na ten temat pojawiły się w miejscach uczęszczanych przez rodziców i opiekunów: bibliotekach, ośrodkach sportu i rekreacji, domach kultury. Dzięki wsparciu Kurii Diecezjalnej Bielsko-Żywieckiej wiadomość o kampanii dotarła do każdej parafii. Na wybranej imprezie w każdej gminie pojawią się pracownicy PCPR, z którymi będzie można swobodnie porozmawiać.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.