Wiadomości

  • 17 lutego 2023
  • 18 lutego 2023
  • wyświetleń: 2013

Wichury, deszcz i roztopy. Orkan Otto popsuje pogodę w weekend

Za nami:

W związku z nadejściem nad Polskę orkanu Otto w weekend pogoda nie będzie nas rozpieszczać... Synoptycy przewidują silny wiatr, intensywne opady deszczu oraz roztopy. W związku z prognozami wydano ostrzeżenia.

wiatr, wichura
Wichury, deszcz i roztopy. Orkan Otto popsuje pogodę w weekend · fot. UM Tychy


Jak informują Łowcy Burz Podbeskidzie, przez Skandynawię przejdzie aktywny układ niskiego ciśnienia, który w północnej i środkowej części kraju przyniesie wichurę oraz liczne przelotne opady deszczu.

Wichury, deszcz i roztopy. Cyklon Ulf popsuje pogodę w naszym regionie
Wichury, deszcz i roztopy. Orkan Otto popsuje pogodę w weekend · fot. Facebook / Łowcy Burz Podbeskidzie


- Silniejszy wiatr pojawi się również u nas, nie będzie jednak groźny. Najsilniejsze porywy wiatru będą osiągać 65-75km/h. Musimy się jednak przygotować na trzy dni z przelotnymi opadami deszczu, w niedzielę wieczorem również deszczu ze śniegiem. Temperatury przez większość weekendu od 5 do 9*C, chłodniej zrobi się dopiero w niedzielę wieczorem. Ciśnienie będzie skakać, meteopaci nie będą się czuć najlepiej - dodają Łowcy Burz Podbeskidzie.

IMGW-PIB wydał ostrzeżenia meteorologiczneW związku z prognozami pojawiły się ostrzeżenia Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie. Pierwsze z nich - pierwszego stopnia - dotyczy silnego wiatru. - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu - informuje IMGW-PIB.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80%. Alert obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego od godziny 21.00 w piątek, 17 lutego do godziny 7.00 w sobotę, 18 lutego.

Dla naszego regionu wydano także alert drugiego stopnia przed roztopami. Jak czytamy w komunikacie IMGW-PIB, "prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Suma opadów deszczu od 10 mm do 20 mm/24 godz. Wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni".

Powyższe ostrzeżenie obowiązuje od godziny 12.00 w piątek, 17 lutego, do godziny 18 w sobotę, 18 lutego na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

IMGW ostrzega także przed intensywnymi opadami deszczu. - Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 40 mm - możemy przeczytać w komunikacie. Ten alert obowiązuje od godziny 18.00 w piątek, 17 lutego do godziny 2.00 w niedzielę, 19 lutego na terenie Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.