Wiadomości

  • 18 lutego 2023
  • 2 marca 2023
  • wyświetleń: 2432

Re-foodable w bibliotece: o tym, jak nie marnować jedzenia

Za nami:

W czwartek, 2 marca w czechowickiej bibliotece odbędzie się spotkanie z twórcami projektu społecznego Re-foodable, którzy przedstawią nam globalny problem marnowania żywności oraz poinstruują, jak unikać wyrzucania jedzenia.

jedzenie, żywność, gotowanie
Jak nie marnować jedzenia? · fot. pixabay.com


Projekt społeczny "Re-foodable" został stworzony przez grupę sześciu licealistów z okolic Bielska-Białej. Są to uczniowie Akademickiego Dwujęzycznego Liceum Oxford Secondary School oraz Zespołu Szkół w Bielsku-Białej im. gen. Stanisława Sosabowskiego ZDZ w Katowicach. Celem projektu jest redukcja ilości marnowanego jedzenia oraz edukacja i podnoszenie świadomości na temat tego problemu.

- Wielu z nas, uczniów szkół średnich, przygotowuje obiady do szkoły samodzielnie. Często spędzamy w szkole 8 godzin dziennie lub więcej. Jeśli jemy tylko kanapki przez cały dzień, to w efekcie nasz organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości witamin i składników odżywczych. W szkołach podstawowych najczęściej rodzice przygotowują dzieciom drugie śniadanie, natomiast obiad można zjeść na stołówce. Dostrzegliśmy w tym problem - rodzice często nie wiedzą co ich pociecha lubi jeść, a czego nie. Poza tym, nie każdemu dziecku przypada do gustu szkolne menu. W szkole średniej natomiast uczniowie mają krótkie przerwy między lekcjami i to czego nie zdążą zjeść, najczęściej wyrzucają - mówi Izabela Sadkowska.

"Re-foodable". Uczą, jak nie marnować żywności
"Re-foodable". Uczą, jak nie marnować żywności · fot. Materiały autorów projektu


Co roku na świecie marnujemy aż jedną trzecią wyprodukowanego jedzenia. Najwięcej jedzenia wyrzuca się w Chinach, Indiach oraz Stanach Zjednoczonych, zamieszkałych przez największe populacje. W tych krajach przeciętna osoba wyrzuca od 50 do 70 kg jedzenia rocznie. W Polsce ten wskaźnik jest jeszcze większy i wynosi nawet do 105 kg na osobę rocznie. Problem nie dotyczy jednak ilości mieszkańców, czy braku żywności na tych obszarach.

- Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, jedzenia jest pod dostatkiem na rynkach lokalnych nawet tam, gdzie ludzie umierają z głodu. Podstawowym problemem jest więc nie tyle problem braku żywności, ile problem ubóstwa. Chcemy podważyć stereotypy i podnieść świadomość ludzi o problemie marnotrawstwa. Wiele osób uważa, że gastronomia marnuje najwięcej jedzenia lub to, że Polski ten problem nie dotyczy. W rzeczywistości ok. 60 procent jedzenia marnujemy w gospodarstwach domowych. Natomiast co 25 osoba w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie i nie jest w stanie zapewnić sobie nawet jednego, pełnowartościowego posiłku dziennie - dodaje Zuzanna Laskowska, grafik komputerowy projektu.

"Re-foodable". Uczą, jak nie marnować żywności
"Re-foodable". Uczą, jak nie marnować żywności · fot. Materiały autorów projektu


W tym celu grupa działa w social mediach (Instagram, TikTok: @re_foodable) oraz opracowuje przepisy na stronie internetowej (refoodable.pl). W lutym rozpoczęła cykl prelekcji dla szkół podstawowych na obszarze Bielska-Białej oraz Czechowic-Dziedzic. Przy pomocy tłumaczki prezentacje i wszelkie materiały projektowe zostały przetłumaczone na język ukraiński. Materiały oraz nagrody dla uczniów przygotowano w ramach partnerstwa z Bankiem Żywności SOS w Warszawie, Miejską Biblioteką Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach, Drukarnią "Dar", firmą "EkoWtór" oraz sklepem "Helikon". Kampania działa pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej.

Więcej na temat projektu piszemy w artykule: [WIDEO, FOTO] "Re-foodable". Uczą, jak nie marnować żywności.

refordable

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj