Wiadomości

  • 17 lutego 2023
  • wyświetleń: 549

Czy warto zaplanować gniazdka elektryczne wpuszczane w blat?

Materiał partnera:

Planowanie gniazdek elektrycznych w kuchni może nie być łatwe. To dlatego, że stale rośnie liczba koniecznych urządzeń, które wymagają zasilania. Umiejscowienie na ścianach wystarczającej ich liczby może skutecznie zepsuć starania aranżacyjne, dlatego coraz popularniejsze stają się gniazdka wpuszczane w blat. Czy to rozwiązanie warte zainteresowania?

gniazdka elektryczne wpuszczane w blat


Czym jest gniazdko elektryczne wpuszczane w blat?Jak najprościej można scharakteryzować gniazdka elektryczne wpuszczane w blat? To elementy elektryczne, które technicznie są przedłużaczami wyposażonymi w dodatkowe funkcje. Można umieścić je pod szafkami kuchennymi, pod blatem roboczym, na wyspie kuchennej lub w innym dowolnym miejscu, np. w szufladzie. Zastosowanie gniazdek wysuwanych z blatu ma na celu zwiększenie estetyki kuchni przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do energii elektrycznej dla urządzeń. Takie gniazdka znajdziesz na https://sklep.elus.pl/gniazda-wpuszczane-w-blat,2,421735

Jakie są rodzaje gniazdek wysuwanych z blatu?Najczęściej można spotkać się z produktami montowanymi w otworach pod blatami. Od góry są zaślepione dekielkami, które na różne sposób można odsłaniać. Niektóre egzemplarze występują w formie gniazdek windowych - po ich naciśnięciu gniazdka wysuwają się pionowo do góry. Inne mają klapki odsuwane na boku. Jeszcze inne gniazdka elektryczne wysuwane z blatu są przez naciśnięcie na obudowę i wychylenie całego elementu ponad blat.

W jakich miejscach warto postawić na gniazdka wpuszczane w blat?Pierwszym punktem, który obowiązkowo musi mieć dostęp do gniazdka elektrycznego, jest wyspa kuchenna. Brak ścian powoduje, że nie ma w niej tradycyjnego miejsca na montaż przyłącza prądowego. Dlatego gniazdka elektryczne wpuszczane w blat na wyspie kuchennej zapewniają dostęp do prądu urządzeniom takim jak blender, mikser czy toster. Świetnie sprawdzają się też, gdy na wyspie chcesz jedynie okazjonalnie korzystać z urządzeń elektrycznych i często przygotowujesz na nim posiłki.

Poza tym ten typ gniazdek nablatowych przyda się każdemu, kto tworzy oryginalne kompozycje ścian kuchennych. Wystające elementy elektryczne w postaci obudowy gniazdka nie zapewniają komfortu aranżacyjnego. Poza tym gniazdka elektryczne wysuwane z blatu pozwalają na zapanowanie nad kablami elektrycznymi zasilającymi przenośny i stacjonarny sprzęt AGD.

Gdzie nie montować gniazdek wysuwanych blatu?Zdecydowanie odradza się montaż tego typu urządzeń w pobliżu źródła wody. Blaty z najbliższym sąsiedztwem zlewozmywaka oraz kuchenki powinny być wolne od wysuwanych gniazdek. Powód jest prosty - nie są to elementy wodoodporne. Mają oczywiście zabezpieczenia przed umieszczeniem w nich przedmiotów. Czasem są też przeciwbryzgowe. Jednak żadne nie zapewniają 100-procentowej ochrony przed wodą. Dlatego w okolicy kilkudziesięciu centymetrów od kranu czy kuchenki nie warto montować wpuszczanych gniazdek.

Jak można zauważyć, gniazdka elektryczne wysuwane z blatów mogą być przydatnym gadżetem w kuchni. Ich wykorzystanie daje wiele możliwości użytkowych i estetycznych. Jednak nie wszędzie powinno się je zamontować. Warto też pamiętać, że gniazdka w formie wpuszczanej potrzebują zasilania, więc konieczne jest zapewnienie im podłączenia do sieci elektrycznej.