
Wiadomości
- 20 lutego 2023
- wyświetleń: 1705
Andropauza a aktywność seksualna
Materiał partnera:
Naturalnym etapem w życiu kobiety jest menopauza. W organizmie dochodzi wtedy do wielu zmian, a ostatecznie następuje koniec okresu płodności. Istnieje również andropauza, nazywana męską menopauzą. Wielu panów uważa, że ten etap w życiu mężczyzny w ogóle nie występuje. Co to jest andropauza i jak wpływa na aktywność seksualną?

Co to jest andropauza?
Używanie określenia "męska menopauza" jako synonimu andropauzy nie jest trafione. Kobiety po menopauzie nie mogą mieć dzieci, a panowie nadal są płodni. Andropauza to sygnał, że mężczyzna powoli traci siły witalne. Wiąże się to m.in. z niedoborem testosteronu. Świadomość istnienia tego pojęcia i jego znaczenia jest w Polsce niewielka. Jak wynika z opracowania przygotowanego w 2017 roku przez Katarzynę Walaszek, Barbarę Tomalę, Iwonę Kowalską i Annę Rej-Kietlę z Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, andropauzę ma około 55% panów po 50. roku życia. Badanie przeprowadzone w grupie mężczyzn, którzy mają ponad 50 lat, dowodzi, że 72% respondentów nie wie, czym jest andropauza i jak się objawia. 82% stwierdziło, że ilość informacji dostępnych na ten temat jest zbyt mała.
Czym objawia się andropauza?
Andropauzie może towarzyszyć wiele objawów, z których część można wiązać z innych chorobami lub problemami życiowymi. Należą do nich:
- problemy z pamięcią,
- problemy z koncentracją,
- nieuzasadniona złość i rozdrażnienie,
- zmęczenie,
- problemy z zasypianiem,
- poczucie lęku,
- uderzenia gorąca,
- nocne pocenie się,
- obniżenie nastroju,
- bóle kończyn,
- niska samoocena,
- obniżenie libido i sprawności seksualnej,
- wzrost tkanki tłuszczowej,
- stany depresyjne.
Mężczyźni przyczyniają się do przyśpieszenia andropauzy swoim stylem życia. Wpływają na to m.in. niezdrowa dieta, nadużywanie alkoholu i brak ruchu.
Andropauza a współżycie
Jednym z objawów andropauzy mogą być brak ochoty na seks i zaburzenia erekcji. To nie oznacza, że mężczyzna musi zaprzestać współżycia. Są różne sposoby na poradzenie sobie z problemem, ale wszystko zależy od podłoża. Jeśli zaburzenia wzwodu spowodowane są dolegliwościami psychicznymi, to lekarz kieruje pacjenta do seksuologa lub psychologa. W wielu innych przypadkach pomóc mogą leki na erekcję bez recepty, takie jak Actigra lub Actigra Forte, dostępne tutaj: https://www.actigraforte.pl.
Środki te mają w składzie sildenafil, który zwiększa dopływ krwi do członka w czasie podniecenia seksualnego. Zawierają odpowiednio dawkę 25 mg i 50 mg tej substancji, przy czym 50 mg w Actigra Forte to dopuszczalne maksimum w przypadku leków bez recepty. Zadaniem tych produktów leczniczych jest doprowadzenie do erekcji i jej utrzymania w czasie stosunku. Z dokładnymi informacjami na ich temat zapoznać się można tutaj: https://www.actigraforte.pl/produkty.
Przed podjęciem kroków związanych z zaburzeniami erekcji warto skonsultować się z lekarzem, który ustali podłoże problemu i zaleci kolejne kroki.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.