Wiadomości

  • 28 lutego 2023
  • wyświetleń: 6512

Będą badać słuch pierwszoklasistów. Przebadanych zostanie 1600 uczniów

Do maja potrwają przesiewowe badania słuchu najmłodszych uczniów w powiecie bielskim. W sumie przebadanych zostanie około 1600 pierwszoklasistów z ponad 50 szkół podstawowych.

W powiecie bielskim badają słuch pierwszoklasistów
Będą badać słuch pierwszoklasistów. Przebadanych zostanie 1600 uczniów · fot. Powiat Bielski


To pilotażowy program stworzony przez pracowników wydziału zdrowia bielskiego starostwa, finansowany z budżetu powiatu. Został on pozytywnie zweryfikowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, agendę ministra zdrowia.

- Dzięki pozytywnej opinii mogliśmy się starać o środki z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozyskaliśmy 40 proc. dofinansowania na część programu obejmującą badania słuchu - mówi starosta bielski, Andrzej Płonka.

Program rozpoczął się edukacją dorosłych: nauczycieli najmłodszych klas oraz rodziców. Na te potrzeby powstał krótki filmik. Dr Šárka Solecka, specjalista laryngolog z bielskiego Szpitala św. Łukasza, wykonawcy programu, mówi jak ważne jest wyłapanie niedosłuchu u dziecka. W innych krajach europejskich takie badania przesiewowe wykonywane są w ramach badań narodowych. Z wady słuchu u pociechy rodzice często nie zdają sobie sprawy, podobnie jak dziecko.

- Dla maluchów, które rodzą się z niedosłuchem jest to norma. Zawsze tak miały, w związku z tym przystosowują się do sytuacji i radzą sobie, jak mogą. Nie wiedzą, że może być inaczej. Miałam pacjentów, którzy jako dorośli odkryli, że nie słyszą na jedno ucho - mówi dr Šárka Solecka. W szkole skutki tego mogą być opłakane. Taki uczeń może mieć gorsze oceny, problemy z koncentracją, czy z wymową, może wydawać się niegrzeczny albo leniwy.

Badania, na które muszą wyrazić zgodę rodzice odbywają się w szkole, nigdzie nie trzeba dojeżdżać. Całość jest nieinwazyjna, trwa ok. 5 minut.

- O statystykach i podsumowaniu będziemy mogli mówić po zakończeniu badań.  Dotychczas opisałam ok. 300 badań i zdarzyły się już przypadki poważnego niedosłuchu jednostronnego albo obustronnego - mówi dr Solecka. Lekarka dodaje, że dorośli powinni zwracać uwagę na zachowanie dziecka. Co powinno ich zaniepokoić?

- W każdym wieku będą to inne objawy. Jeśli dziecko nastawia głośniej telewizor, mówi głośno, ma problemy w szkole ze zrozumieniem dłuższych poleceń, czy z czytaniem i pisaniem, to warto zbadać słuch. W przypadku najmłodszych dzieci - do 1 roku życia warto poobserwować, czy reagują one na dźwięk, a starsze 2-letnie czy mówią, czy nie mają wady wymowy - mówi laryngolog ze Szpitala św. Łukasza.

Powiat Bielski był w ostatnich latach współorganizatorem badań przesiewowych wzroku dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, prowadzonych przez jedną z bielskich klinik okulistycznych.

ar / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.