Wiadomości

  • 28 lutego 2023
  • wyświetleń: 4354

Nowoczesna metoda zwalczania bólu w Szpitalu Wojewódzkim

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej rozpoczął w lutym wykonywanie zabiegów termolezji u pacjentów z przewlekłymi zespołami bólowymi, opornymi na leczenie farmakologiczne.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że "dzięki zabiegowi chorzy z Bielska-Białej i okolic mają dostęp do bardzo skutecznej, małoinwazyjnej terapii, której efektem jest długotrwała redukcja bólu".

Pierwszy zabieg wykonano u pacjenta z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowego. Zabieg polegał na odnerwieniu stawów międzykręgowych za pomocą elektrody wprowadzanej przezskórnie, pod kontrolą RTG. Celem zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości wywołanych przeciążeniem i zmianami zwyrodnieniowymi wymienionych stawów.

Jerzy Słowiński powiedział, że najczęstszymi wskazaniami do termolezji są właśnie bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, wywołane zmianami w stawach międzykręgowych - tzw. zespół stawu międzykręgowego, a także bóle twarzy - np. neuralgia nerwu trójdzielnego i bóle kości ogonowej - coccygodynia.

- Termolezja z wykorzystaniem tzw. prądu pulsacyjnego może być także wykorzystana do leczenia neuropatii nerwu pośrodkowego - zespół cieśni nadgarstka, czy bólów korzeniowych w zakresie kręgosłupa lędźwiowego - dodał lekarz. 


Szpital Wojewódzki kupił aparat do termolezji. Urządzenie kosztowało ponad 146 tys. złotych. Ponad 90 procent tej kwoty to dotacja z budżetu województwa śląskiego. Aparat do termolezji zainstalowany został w Centralnym Bloku Operacyjnym Szpitala Wojewódzkiego.

Zabiegi termolezji wykonywane są w ramach hospitalizacji i refundowane przez NFZ.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.