Wiadomości

 • 4 marca 2023
 • 16 marca 2023
 • wyświetleń: 3583

Już po raz 30. Tydzień Filmu Polskiego w Kinie Świt!

Za nami:

Już po raz trzydziesty czechowickie Kino Świt organizuje Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica. W programie m.in. nominowany do Oscara film "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego oraz "Filip" nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. Przegląd potrwa w dniach 10-16 marca. Przedstawiamy repertuar. Uwaga, konkurs! Dla naszych czytelników mamy 2 karnety! Wystarczy odpowiedzieć na proste konkursowe pytania!

Kadr z filmu "Filip" w reż. Michała Kwiecińskiego
Kadr z filmu "Filip" w reż. Michała Kwiecińskiego · fot. filmpolski.pl


O filmachFILIP

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, że swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

 • Polska 2022, 125 min.
 • Reżyseria: Michał Kwieciński. Wykonawcy: Eryk Kulm jr, Caroline Hartig, Zoe Straub.
 • Nagrody: FPFF Gdynia 2022: Srebrne Lwy, Nagroda za zdjęcia, Nagroda za charakteryzację; Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego (Eryk Kulm).


Seans w ramach Tygodnia Filmu Polskiego 10 marca o godz. 20.00

IO

Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

 • Polska/Włochy 2022, 86 min.
 • Reżyseria: Jerzy Skolimowski. Wykonawcy: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo.
 • Nagrody: Oscar 2023 Nominacje: Najlepszy film międzynarodowy; MFF w Cannes 2022: Nagroda Jury-Najlepszy film; Orły 2023: 11 nominacji, w tym dla Najlepszego filmu.


Seans w ramach Tygodnia Filmu Polskiego 11 marca o godz. 20.00

SŁOŃ

Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

 • Polska 2022, 93 min.
 • Reżyseria: Kamil Krawczycki. Wykonawcy: Jan Hrynkiewicz, Ewa Skibińska, Paweł Tomaszewski.
 • Nagrody: FPFF Gdynia 2022: Nagroda w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.


Seans w ramach Tygodnia Filmu Polskiego 11 marca o godz. 21.45

FABELMANOWIE THE FABELMANS

Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i nas samych.

 • USA 2022, 153 min.
 • Reżyseria: Steven Spielberg. Wykonawcy: Michelle Williams, Seth Rogen, Paul Dano. Zdjęcia: Janusz Kamiński.
 • Nagrody: Oscar 2023 Nominacje: 7 nominacji, w tym dla Najlepszego filmu; Złote Globy 2023: Najlepszy dramat, Najlepszy reżyser.


Seans w ramach Tygodnia Filmu Polskiego 12 marca o godz. 19.00

TATA

Michał jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą w podróż.

 • Polska/Ukraina 2022, 110 min.
 • Reżyseria: Anna Maliszewska. Wykonawcy: Eryk Lubos, Klaudia Kurak, Polina Gromova.
 • Nagrody: Warszawski Festiwal Filmowy 2022: Nagroda Jury Ekumenicznego.


Seans w ramach Tygodnia Filmu Polskiego 13 marca o godz. 20.00

CHLEB I SÓL

Tymek - młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego - wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia.  Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach.

 • Polska 2022, 99 min.
 • Reżyseria: Damian Kocur. Wykonawcy: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Dawid Piejko.
 • Nagrody: MFF w Wenecji 2022: Nagroda Specjalna w konkursie Orizzonti; FPFF Gdynia 2022: Nagroda Dziennikarzy, Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji DKF; Orły 2023: 6 nominacji, w tym dla Najlepszego filmu.


Seans w ramach Tygodnia Filmu Polskiego 14 marca o godz. 20.00

BRATYTytułowe "braty", Filip i Bartek, próbują uporać się z dorosłością. Rodzinna tragedia w drastyczny sposób zmienia rodzeństwu życie - mają je całe przed sobą, a jakby właśnie stanęło w miejscu. Ich ojciec wpada w narkotykowy cug, a bracia oddalają się od siebie i nic nie jest już takie samo. Filip ma nadzieję, że może wszystko wróci jeszcze do normy. Jest wycofanym, zagubionym i ślepo wpatrzonym w starszego brata 17-latkiem.

 • Polska 2022, 82 min.
 • Reżyseria: Marcin Filipowicz. Wykonawcy: Hubert Miłkowski, Sebastian Dela, Cezary Łukaszewicz.
 • Nagrody: Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych 2022: Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych.


Seans w ramach Tygodnia Filmu Polskiego 15 marca o godz. 20.00

JEZIORO SŁONE

64-letnia Helena przez całe życie była wierna swojemu mężowi, kochała go, ufała mu i miała wytrwać w przysiędze małżeńskiej aż do śmierci. Paweł zapewnił jej erotyczne spełnienie i finansowe bezpieczeństwo. Mają troje pięknych dzieci. Dlaczego więc Helena chce go teraz zdradzić? Żeby wyrwać się spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Kiedy Paweł ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy przejmuje kontrolę nad swoim życiem.

 • Polska/Szwecja 2022, 107 min.
 • Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec. Wykonawcy: Katarzyna Butowtt, Krzysztof Stelmaszyk, Dorota Kolak
 • Nagrody: Worcester Film Festival 2022: Wyróżnienie Honorowe.


Seans w ramach Tygodnia Filmu Polskiego 16 marca o godz. 20.00

tydzień filmu polskiego


Konkurs

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj