Wiadomości

  • 6 marca 2023
  • 13 marca 2023
  • wyświetleń: 15454

Pociągi powrócą na normalną trasę do Katowic. Znamy konkretną datę

Koleje Śląskie potwierdzają - od maja pociągi powrócą na "normalną" trasę na linii kolejowej do Katowic. Znana jest także dokładna data, kiedy pojazdy KŚ będą kursować po nowych torach pomiędzy Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami.

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Czechowice-Dziedzice, koleje śląskie
Pociąg Kolei Śląskich na stacji Czechowice-Dziedzice · fot. PKP PLK


Koleje Śląskie zaprezentowały rozkład jazdy po korekcie, który będzie obowiązywał od niedzieli, 12 marca. Ważną wiadomością jest fakt, że od tego dnia zniknie zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy stacjami Bielsko-Biała Główna i Pszczyna.

Śląski przewoźnik podał także informację, kiedy pociągi powrócą na tradycyjną trasę pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Goczałkowicami-Zdrojem, z pominięciem Ochodzy.

Nowe tory i most nad Wisłą
Pociąg w rejonie Ochodzy · fot. PKP PLK


- Od 15 maja zostanie udrożniony przejazd po standardowej trasie pomiędzy Goczałkowicami
a Czechowicami-Dziedzicami, co przełoży się na znaczne, około 20-minutowe skrócenie czasu podróży. Przywrócenie docelowej organizacji ruchu pociągów umożliwi uruchomienie dodatkowego pociągu przyspieszonego relacji Katowice - Żywiec odjeżdżającego po godzinie 17.00, a także przywrócenie jednej popołudniowej pary pociągów na odcinku Żywiec - Zwardoń. Również od 15 maja wszystkie pociągi przyspieszone kursujące w dni robocze będą zatrzymywały się na przystanku Łodygowice Górne. W dalszym ciągu przystanek Goczałkowice-Zdrój nie będzie obsługiwany
- możemy przeczytać w komunikacie Kolei Śląskich.

Jednak to nie koniec utrudnień. W okresie od 12 marca do 10 czerwca - w tym terminie będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy - za wybrane pociągi nadal kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Stacja Czechowice-Dziedzice - 12.02.2023
Stacja Czechowice-Dziedzice - 12.02.2023 · fot. mp / czecho.pl


- W wybrane dni robocze w godzinach wieczornych i nocnych w rejonie modernizowanego węzła kolejowego wokół stacji Czechowice-Dziedzice będą realizowane przerwy w ruchu pociągów wymagające zorganizowania zastępczej komunikacji autobusowej. Największy zakres ograniczeń został zaplanowany na termin 14 - 16 marca, kiedy ruch zostanie wstrzymany od godziny 20.00, a utrudnienia obejmą pociągi relacji S5 na odcinku Pszczyna - Bielsko-Biała Główna i S61 na odcinku Czechowice-Dziedzice - Chybie. Dodatkowo w dniach 15 - 16 marca autobusami zostanie zastąpiona ostatnia para pociągów do i z Wisły. Za każdy z odwołanych pociągów zostaną uruchomione dwa rodzaje autobusów - ekspresowych oraz pośredni - informuje śląski przewoźnik.

Jak zmieni się czas jazdy pociągów? Poniżej podajemy, przykładowo, trzy pociągi - Sprintery oraz osobowy - Kolei Śląskich od stacji Czechowice-Dziedzice do stacji Katowice (nowy rozkład jazdy można już wyszukać m.in. w Portalu Pasażera).

15 marca, przykładowy czas przejazdów pociągów Kolei Śląskich
15 marca, przykładowy czas przejazdów pociągów Kolei Śląskich · fot. portalpasazera.pl


Co ciekawe, jak informuje informują PKP PLK, cytowane na łamach portalu rynek-kolejowy.pl przez Przemysława Brycha, czas jazdy między Pszczyną a stacją Czechowice-Dziedzice przed modernizacją odcinka wynosił trzynaście minut, obecnie ma to być dziesięć minut. - Po certyfikacji odcinka zmodernizowanej linii kolejowej prędkość ma być docelowo podniesiona do 160 km/h. Wyjątkiem będą pewne odcinki, gdzie ze względu m.in. na ograniczenia w układzie torowym prędkość będzie niższa i będzie wynosić 80 km/h - czytamy w artykule Rynku Kolejowego.

Przypomnijmy, pociągi kursują objazdem przez czechowicką Ochodzę od grudnia 2021 roku. Pierwotnie na stałe trasy miały wrócić we wrześniu ubiegłego roku, później termin zmieniono na marzec, a ostatnio ogłoszono, że będzie to maj. Więcej o tym pisaliśmy m.in. w artykule "Przed nami koniec przebudowy węzła i kolejna wielka inwestycja".

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj