Wiadomości

  • 6 marca 2023
  • wyświetleń: 836

Opieka osób starszych w Niemczech - perspektywy rozwoju zawodowego dla opiekunek

Materiał partnera:

Praca jako opiekunka osób starszych wymaga pewnych umiejętności i predyspozycji - nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu. Chcesz sprawdzić, czy praca opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.

opieka nad osobami starszymi


Praca opiekunki w Niemczech - jakie kursy i szkolenia są przydatne dla opiekunek?Najprościej mówiąc, różne. Oczywiście - wykształcenie medyczne czy ukończenie kursu opiekuna osoby starszej ułatwia znalezienie zatrudnienia. Nie jest to jednak wymóg, bez spełnienia którego nie można rozpocząć opieki nad osobą starszą. Inaczej mówiąc, opiekunki w Niemczech nie muszą mieć wykształcenia - znacznie ważniejsze są umiejętności i doświadczenie. Z drugiej strony podnoszenie swoich kwalifikacji zawsze jest dobrym krokiem - może oznaczać wyższe zarobki.

Mimo że wykształcenie opiekunki w Niemczech jest kwestią drugorzędną, to opieka nad seniorami jest trudna. Stąd też przed kandydatami stawia się pewne wymagania. O czym mowa?

Opieka osób starszych Niemcy - wymagania:

  • siła fizyczna - senior może nie być samodzielny, a wówczas wsparcie opiekunki lub opiekuna w wielu czynnościach jest niezbędne,
  • odporność psychiczna - praca z seniorami jest trudna i wymaga m.in. cierpliwości czy stanowczości.


Opiekunki w Niemczech - jakie są największe wyzwania związane z pracą z osobami starszymi?Praca opiekunek w Niemczech wymaga nie tylko umiejętności dbania o seniora - konieczne jest też jego zrozumienie. Osoby starsze mogą mieć problemy z pamięcią, koncentracją czy wykonywaniem podstawowych czynności. To z kolei może być źródłem frustracji, zwłaszcza gdy wcześniej senior był osobą bardzo aktywną. Chcesz pracować na stanowisku opiekunki w Niemczech? Musisz wykazać się empatią i otwartością na potrzeby innego człowieka.

Opiekunka osób starszych Niemcy - pożądane cechy charakteru:

  • empatia - wykazując się zrozumieniem i wrażliwością, możesz zbudować więź z podopiecznym i pomóc mu zaakceptować sytuację, w jakiej się znalazł,
  • otwartość - możesz opiekować się seniorami o różnym usposobieniu, a to z kolei wymaga otwartości,
  • optymizm - wahania nastroju wśród osób starszych to coś zupełnie naturalnego i dlatego w trudnych chwilach warto być podporą dla podopiecznego.


Opiekunki w Niemczech - jakie są wymagania formalne przy ubieganiu się o pracę jako opiekunka?Nie brakuje Ci sprawności fizycznej? Jesteś osobą odporną na stres, empatyczną i nie brakuje Ci energii? Świetnie - możesz starać się o pracę jako opiekunka osoby starszej. Jeżeli chcesz wyjechać do pracy w najbliższym czasie, to najprościej będzie, jeżeli skontaktujesz się z agencją opiekunek. Sprawdzoną, zaufaną i zbierającą dobre opinie agencją jest Avoria - więcej informacji znajdziesz na stronie avoria.com.pl.

Opiekunki w Niemczech (zwłaszcza początkujące) często wyjeżdżają do pracy przez agencję opiekunek. To rozwiązanie sprawdzone i bezpieczne. Powodów jest kilka: umowę podpiszesz jeszcze w Polsce, możesz sprawdzić zarówno agencję, jak i lepiej poznać rodzinę seniora oraz otrzymasz pomoc w organizacji transportu. Jednocześnie agencja zadba o Twoje bezpieczeństwo - zgłosi Cię m.in. do ubezpieczenia zdrowotnego i zapewni wsparcie mówiącego po polsku koordynatora.