Wiadomości
- 18 marca 2023
- wyświetleń: 542
Czy iniekcja to jedyny sposób na odtworzenie izolacji poziomej w budynku?
Materiał partnera:
Współczesne budynki wyposażone są w hydroizolacje, które chronią przed wilgocią. Zdarza się jednak, że ochrona zostanie uszkodzona lub obiekt jej nie ma, co powoduje problemy z pleśnią. Jak temu zaradzić?
Jedną z metod ochrony przed wsiąkaniem wody w mury od strony gruntu (podciąganie kapilarne) jest iniekcja. Jest to jedna z metod umożliwiająca odtworzenie izolacji poziomej. Technologia polega na stworzeniu w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne i przywrócenie naturalnej wilgotności. Skuteczność metody zależy m.in. od grubości ścian i materiałów użytych do ich budowy. Co więcej, iniekcja może powodować transport soli rozpuszczonych w zawiesinie wodnej, a to prowadzi do degradacji wypraw tynkarskich.
Jak wygląda iniekcja?
Iniekcja polega na wstrzykiwaniu specjalnego środka iniekcyjnego do muru w celu wzmocnienia jego struktury i stworzenia bariery chroniącej przed migracją wody w murach. W tym celu wykonuje się odwierty jedno lub dwurzędowo, a w murach o grubości powyżej 60 cm najlepiej z obu stron przegrody. Do otworów wprowadza się środek iniekcyjny, który należy dostosować do grubości muru i mikroklimatu w obiekcie. Po zakończeniu prac należy zabezpieczyć otwory.
Metoda jest inwazyjna, praco- i czasochłonna, a mimo tego nie ma pewności, że substancja wprowadzona do ścian stworzy skuteczną powłokę ochronną. Pojawia się także kwestia konstrukcji budynku, gdzie obrys ścian w piwnicy nie pokrywa się z obrysem ścian parteru, co generuje dodatkowe trudności. Nieprawidłowo wykonane prace remontowe, które spowodowały naruszenie statyki budynku, mogą, w wyniku przeprowadzenia iniekcji, prowadzić do dalszej degradacji układu nośnego budynku.
Prosta alternatywa
Na rynku istnieją metody, które nie wymagają ingerencji w strukturę murów, a mimo tego skutecznie chronią przed wilgocią. Takim rozwiązaniem jest system AQUAPOL®. Działa bezinwazyjnie i zabezpiecza nieruchomość przed wnikaniem cieczy w mury (podciąganie kapilarne) przez 20 lat. Producent gwarantuje, że przez ten czas będziesz mieć spokój z wilgocią.
Zasada działania jest prosta. System AQUAPOL® odwraca proces podciągania kapilarnego. Innymi słowy, ściany bez hydroizolacji wchłaniają wodę, która z czasem przedostaje się na kolejne kondygnacje. Wspomniane narzędzie odwraca ten proces, co sprawia, że woda kieruje się w stronę gruntu. Pozwala to przywrócić naturalny poziom wilgotności ścian, a to z kolei umożliwia przeprowadzenie remontu i dodatkowe zabezpieczenie ścian przed działaniem wody.
Iniekcja może być skutecznym rozwiązaniem do odtworzenia izolacji poziomej w budynku. Jednak ze względu na konieczność ingerencji w strukturę murów oraz ryzyko degradacji i nieskuteczności wynikającej z nieodpowiedniego wykonania prac, należy rozważyć alternatywne rozwiązanie w postaci systemu AQUAPOL®. Jest to bezinwazyjny sposób na ochronę budynku przed wilgocią, a jego zastosowanie gwarantuje skuteczność w dłuższej perspektywie.