Wiadomości

  • 20 marca 2023
  • 30 marca 2023
  • wyświetleń: 14391

Mały bohater powiadomił służby o pożarze. Otrzymał odznaczenie

W sobotę, 4 lutego przy ulicy Polnej w Czechowicach-Dziedzicach doszło do pożaru na poddaszu jednego z budynków jednorodzinnych. Okazuje się, że o pojawieniu się ognia służby ratunkowe powiadomił 10-letni Wojtek Turek. Za swoje zachowanie mały bohater został odznaczony.

Wręczenie odznaczenia "Iuvenis Forti" 10-letniemu Wojtkowi - 27.03.2023 · fot. sid / czecho.pl


Przypomnijmy, jak portal czecho.pl informował w artykule "Pożar przy ul. Polnej. Ogień pojawił się na poddaszu", zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali o godzinie 14.39. Osoba zgłaszająca zdarzenie poinformowała, że ogień pojawił się na poddaszu.

Interwencja straży pożarnej przy ul. Polnej w Czechowicach-Dziedzicach - 4.02.2023
Interwencja straży pożarnej przy ul. Polnej w Czechowicach-Dziedzicach - 4.02.2023 · fot. Kenny / czecho.pl


Cztery osoby, które przebywały w budynku, opuściły go jeszcze przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Po dotarciu strażaków na miejsce stwierdzono, że ogień pojawił się na klatce schodowej prowadzącej na strych. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Na szczęście w wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany. Działania strażaków zakończyły się o godzinie 15.24. Na miejscu interweniowały wszystkie służby ratunkowe, w tym 5 zastępów straży pożarnej.

Interwencja straży pożarnej przy ul. Polnej w Czechowicach-Dziedzicach - 4.02.2023 · fot. OSP Czechowice


Okazało się, że osobą zgłaszającą pożar był 10-letni Wojtek. Za swoje zachowanie chłopiec otrzymał odznakę Komendanta Głównego PSP "Iuvenis Forti". Uroczystość, podczas której młody czechowiczanin otrzymał wyróżnienie, odbyła się w poniedziałek, 27 marca w Bielsku-Białej.

- Chłopiec wykazał się wzorową i bohaterską postawą, bezpośrednio przyczyniając się do uratowania życia i mienia znacznej wartości. Dzięki dużemu opanowaniu w niebezpiecznej sytuacji, chłopiec natychmiast i we właściwy sposób powiadomił służby ratunkowe o pożarze, wskazując dokładnie operatorowi miejsce zdarzenia. Warto podkreślić, że było to jedyne zgłoszenie o zaistniałym zdarzeniu - podkreśla KM PSP w Bielsku-Białej.

Wręczono promesy na zakup nowych wozów strażackichWręczenie promes na dofinansowanie do zakupu wozów strażackich - 27.03.2023 · fot. sid / czecho.pl


Podczas poniedziałkowego wydarzenia - uroczystej zbiórki w ramach narady rocznej - wręczono także promesy dla Ochotniczych Straży Pożarnych na dofinansowanie na zakup wozów strażackich. Trafiła m.in. do OSP Dziedzice, do której trafi nowy pojazd średni.

- Ale to nie koniec. Dobre wiadomości są takie, że, mam nadzieję, w podobnym gronie będziemy wręczać wkłady. Deklaruję pełne wsparcie. Wiele jednostek zgłasza nam potrzeby związane bezpośrednio z współfinansowaniem wkładów własnych. Mamy również informację dotyczącą mundurów - to także temat, który zgłasza wiele osób. Jeśli są takie potrzeby, to myślę, że wszyscy będziemy służyć pomocą - na ile możemy pomóc - mówił po wręczaniu promes minister funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

Wręczenie promes na dofinansowanie do zakupu wozów strażackich - 27.03.2023
Wręczenie promes na dofinansowanie do zakupu wozów strażackich - 27.03.2023 · fot. sid / czecho.pl


- Ostatnie lata to bardzo dobry okres dla ochotniczych straży pożarnych. to nie tylko nowe samochody, ale też dużo sprzętu, środków na nowe mundury. Myślę, że to bardzo dobra współpraca między stroną rządową a samorządami, ponieważ samorządy dają połowę środków na wsparcie - powiedział z kolei Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

W kolejnym punkcie spotkania Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej przedstawił informacje z działalności komendy za rok 2022 oraz plany na 2023. Goście w swoich przemówieniach podziękowali strażakom z PSP, jak i OSP za zrealizowane zadania, za zaangażowanie w codziennej służbie oraz podczas pomocy związanej z wojną w Ukrainie.

Wręczenie promes na dofinansowanie do zakupu wozów strażackich - 27.03.2023
Wręczenie promes na dofinansowanie do zakupu wozów strażackich - 27.03.2023 · fot. sid / czecho.pl


Wśród gości poniedziałkowego spotkania byli m.in. minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, posłowie Przemysław Drabek i Grzegorz Gaża, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, starosta bielski Andrzej Płonka, a także burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut.

mp, sid / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.