Wiadomości

  • 25 marca 2023
  • 26 marca 2023
  • wyświetleń: 6310

[FOTO] Czechowickie sikorki na żywo w internecie

Ciekawą inicjatywą wykazał się jeden z mieszkańców północnej części Czechowic-Dziedzic. Na drzewie znajdującym się przy jego domu zamontował budkę lęgową dla ptaków. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wnętrze tego swoistego mieszkania można oglądać na żywo w popularnym serwisie.

Widok z wnętrza budki lęgowej - 22.03.2023 · fot. worldcam.com


- Budka jest ustawiona na drzewie znajdującym się za blokiem, w którym mieszkam. Z mojego balkonu do drzewa przeciągnięty jest kabel UTP. Wykorzystałem kamerę do monitoringu 1,3 MPx, którą zamontowałem wewnątrz budki lęgowej. Dlatego budka jest wyższa o około 15 cm, by się zmieściła - opowiada Bartess, który podzielił się z portalem czecho.pl zdjęciami z montażu monitoringu.

Budka lęgowa oraz jej montaż · fot. Nadesłane przez czytelnika / Bartłomiej


Jak wyjaśnia, by nie stosować sztucznego oświetlenia w bocznych ściankach zamontowane są "okienka" z matowej plexi. Przepuszczają wystarczająco dużo światła dla kamery. Czy mieszkanie spodobało się sikorkom? Okazuje się, że tak. Od wtorku, 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny, ptaki rozpoczęły budowę gniazda - rozpoczeły znoszenie mchu.

Budka lęgowa widziana od zewnątrz
Budka lęgowa widziana od zewnątrz · fot. worldcam.com


Skąd w ogóle pomysł na zamontowanie kamery w budce dla sikorek? - Przez przypadek trafiłem na filmik, który prezentował około 2 miesiące z życia takiej budki lęgowej - od rozpoczęcia budowy gniazda w środku, poprzez zniesienie jajek, wylęg, wzrost piskląt aż do opuszczenia budki przez rodziców i potomstwo. Uznałem, że dam radę zrobić to stosunkowo niewielkim kosztem no i... jest - wyjaśnia czechowiczanin.

Transmisję wideo na żywo z budki lęgowej można znaleźć tutaj.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.