Wiadomości

  • 2 marca 2024
  • wyświetleń: 242

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na zmianę pracy?

Materiał partnera:

Na myśl o kolejnym dniu pracy zaczynasz się bardzo stresować, a przy tym jesteś coraz bardziej przygnębiony? Czujesz znużenie, wykonując służbowe obowiązki? Nie lekceważ tych sygnałów. Być może potrzebujesz zmian w życiu zawodowym. Jak więc rozpoznać, że nadszedł czas na zmianę pracy? Oto najważniejsze oznaki wypalenia zawodowego!

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na zmianę pracy?


Spadek motywacji i ciągłe uczucie zmęczeniaObniżona motywacja lub jej całkowity zanik są jednym z najpoważniejszych sygnałów, świadczących o tym, że praca nie przynosi Ci satysfakcji. Czym właściwie jest motywacja? To chęć do działania i podejmowania wyzwań. Kiedy brakuje Ci motywacji, pracujesz niedbale i nieefektywnie, co w praktyce może oznaczać, że często popełniasz błędy, a przy tym wykonujesz zadania coraz wolniej. Coraz mniej zależy Ci na Twoim własnym wizerunku i na tym, w jaki sposób postrzega Cię przełożony lub współpracownicy. Pojawiają się też problemy z komunikacją w zespole i częste konflikty.

Niepokojącym objawem utraty zainteresowania dotychczasową pracą może też być ciągłe uczucie zmęczenia. Sen nie przynosi Ci regeneracji? Zdrowa dieta i aktywność fizyczna nie poprawiają samopoczucia? Czujesz, że każdy kolejny dzień, spędzony w firmie, wpływa negatywnie na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne? Zacznij szukać innej pracy, w której odzyskasz motywację i radość życia. Koniecznie zgłoś się też do swojego lekarza i wykonaj komplet profilaktycznych badań - upewnij się, że przemęczenie nie jest objawem choroby.

Uczucie zastoju i brak perspektyw rozwoju karierySzef po raz kolejny obiecuje, że czeka Cię awans, lecz mija kolejny rok i nadal tkwisz na tym samym stanowisku? Czujesz, że pracodawca nie docenia Twoich starań i nie daje możliwości rozwoju? Zacznij działać i poszukaj innej pracy! W swoich poszukiwaniach zwracaj uwagę na te firmy, które mają jasno wytyczone ścieżki rozwoju kariery.

Praca IT Katowice czeka - sprawdź najnowsze oferty!

Uczucie zastoju najczęściej towarzyszy wieloletnim pracownikom lub osobom wykonującym na swoich stanowiskach czynności powtarzalne. Frustrację i znużenie pogłębia też często brak szkoleń oraz brak możliwości rozwoju w pracy. Rutyna sprawia, że przestajesz w pełni koncentrować się na bieżących zadaniach. Coraz częściej odpływasz myślami, zastanawiając się nad zmianą pracodawcy lub przebranżowieniem. Nie ignoruj tych sygnałów i poświęć czas na analizę nowych ofert pracy.

Twoje zarobki są nieadekwatne do zadańPraca powinna dawać Ci satysfakcję. To również źródło przychodu, którego wysokość znacząco wpływa na jakość Twojego życia i możliwości rozwoju poza pracą. Twoje wynagrodzenie jest niższe niż pobory specjalistów, zatrudnionych w innych firmach? A może jest nieadekwatne to ilości powierzonych Ci zadań? To kolejny znak, że pora na zmianę pracy lub podjęcie negocjacji z pracodawcą.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak obecnie prezentują się zarobki, to przeanalizuj ogłoszenia o pracę na ogólnopolskich portalach z ofertami pracy. Dzięki nim szybko sprawdzisz poziom wynagrodzeń w zawodzie, który wykonujesz. Wtedy wiesz, jak rozmawiać z szefem lub co powiedzieć na rozmowie o nową pracę.

Praca Katowice: zmień zawód i odzyskaj radość i zadowolenie z pracy!

PodsumowaniePowyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich sygnałów, mogących świadczyć o tym, że nadszedł czas na zmianę pracy. Obserwuj rynkowe realia i obiektywnie wyceniaj własne kompetencje, by móc osiągnąć satysfakcjonujące zarobki oraz stanowiska. Pamiętaj, że narastające uczucie wypalenia zawodowego nie jest niczym dobrym. Poprzez lekceważenie indywidualnych potrzeb i ambicji blokujesz rozwój własnej kariery.

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.