Wiadomości

  • 5 kwietnia 2023
  • 6 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 4490

[FOTO] Wraki samochodów - ciągły problem w naszym mieście

Wraki samochodów na czechowickich parkingach to ciągły problem w naszym mieście. Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy prośbę o interwencję dotyczącą jednego z tego typu pojazdów - z ulicy Parkowej. Sprawą zajęła się straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

Wrak samochodu przy ulicy Parkowej w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Nadesłane przez czytelnika


Z prośbą o interwencję w sprawie wraków samochodów, które stoją w centrum Czechowic-Dziedzic, zwrócił się do redakcji portalu czecho.pl jeden z czytelników. Opisał sytuację związaną z Fiatem
Cinquecento z ulicy Parkowej, który zalega w jednym miejscu od 8 lat.

- Pojazd zarasta mchem, nie ma tablic rejestracyjnych, przeglądu oraz OC. (...) Sprawa już wielokrotnie zgłaszana była na straż miejską i policję za pomocą "mapy zagrożeń", ale bez skutku. Może z pomocą lokalnych mediów uda się znaleźć systemowe rozwiązanie na tego typu przypadki - zauważa czechowiczanin.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Sławomira Walczaka, komendanta czechowickiej straży miejskiej. - Co do Fiata Cinquecento, to nawiązano kontakt z rodziną właściciela. który wyjechał z naszego kraju. Zobowiązała się usunąć pojazd po Wielkanocy - przekazał portalowi czecho.pl.

W rozmowie z naszym portalem komendant Walczak poinformował, że w ciągu ostatnich 1,5 roku straży miejskiej udało się doprowadzić do usunięcia "sporej ilości złomów" stojących w różnych miejscach naszego miasta, jednak nadal jest ich sporo.

- Nie jest to jednak zagadnienie łatwe. Często mamy trudności w ustalaniu obecnych właścicieli. Umowy nie są rejestrowane w urzędzie, właściciele zmarli lub wyjechali. Temat jest trudny. Jako miasto nie jesteśmy tutaj wyjątkiem. Nie posiadamy parkingu na który można by było takie pojazdy usuwać - pojazd musi tam stać i być dozorowany przez 6 miesięcy, potem po przeprowadzeniu postępowania przechodzi na skarb państwa - wyjaśnia Walczak.

- Co do holowania, to przepisy nie zmieniły się od wielu lat i były już omawiane na naszych stronach. Jako straż miejska mamy ograniczone możliwości i nie możemy holować pojazdów z wszystkich miejsc, jak się wydaje naszym mieszkańcom - podsumował komendant straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sławomir Walczak.

Jaki samochód określany jest "wrakiem pojazdu"?Zgodnie z prawem o ruchu drogowym jest nim pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza (na wniosek zarządcy drogi).

Organem wskazanym przez ustawodawcę, do usuwania wraków z drogi na koszt właściciela, jest straż miejska i policja. Należy zwrócić uwagę na wskazania ustawodawcy zawarte w tym przepisie: "pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych" - pozornie zapis ten jest jasny i czytelny. Jednak należy sprawdzić, czy na przedniej szybie samochodu jest widoczna naklejka z numerem rejestracyjnym. Jeżeli jest to taki samochód nie jest pozbawiony obowiązkowych cech identyfikacyjnych jakimi są tablice rejestracyjne.

Na co ma zwrócić uwagę osoba, która kwalifikuje pojazd jako nieużywany? Czy karoseria pokryta grubą warstwą brudu jest wystarczającym powodem do usunięcia pojazdu? A może korozja nadwozia, brak powietrza w ogumieniu lub powybijane lusterka, będą spełniały kryteria wraka? Tak zapisana przez ustawodawcę dyspozycja nakazuje wzrokowe oględziny wyglądu zewnętrznego samochodu i tylko na tej indywidualnej ocenie należy kwalifikować pojazdy jako wraki. Z pewnością należy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie.

SM zwróciła również uwagę na zapis "pojazd (...) może zostać usunięty z drogi (...). - Może, to znaczy, że nie musi. Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Może najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu, a dopiero jeżeli to się nie powiedzie może zlecić odholowanie wraka na parking strzeżony - wyjaśnia jednostka.

Funkcjonariusze czechowickiej straży miejskiej dodają również, że ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.

Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. W pierwszym przypadku pojazd zostaje odholowany po wydaniu dyspozycji przez straż miejską lub policję na wniosek zarządcy drogi. W przypadku drugim, pojazd usuwany jest na bezpośrednie zlecenie strażnika lub policjanta na koszt właściciela w związku ze stwierdzeniem faktu utrudniania ruchu lub stanowienia zagrożenia bezpieczeństwa dla innych użytkowników.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.