czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 stycznia 2008
  • wyświetleń: 3038

Baseny geotermalne w Czechowicach?

Na Śląsku mogą powstać ośrodki rekreacyjno-sportowe, których atrakcją będą wody geotermalne - stwierdzili eksperci Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) pod kierunkiem dr Eleonory Solik- Heliasz. Specjaliści zastanawiali się w jaki sposób można i należy eksploatować ciepłe wody podziemne i wykorzystywać je tak, aby budowa przyszłych instalacji obarczona była jak najmniejszym ryzykiem. Projekt badawczy "Wody geotermalne regionu górnośląskiego - pozyskanie energii w celu utylitarnym", realizowany na zlecenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2005-2007, został zakończony.

"Projekt był odpowiedzią na liczne pytania inwestorów dotyczące wskazania miejsc w regionie nadających się do eksploatacji wód geotermalnych. W efekcie opracowany został atlas zasobów energii geotermalnej dla utworów zalegających do głębokości 3000 metrów" - mówi rzecznik prasowy GIG Sylwia Jarosławska-Sobór. Eksperci ocenili możliwości wykorzystania tej energii. Ich zdaniem, wyniki zachęcają do budowy ośrodków rekreacyjno- sportowych zabezpieczających lokalne potrzeby.

Jak wskazali, rejonami optymalnymi pod inwestycje geotermalne jest obszar od Bzia do Kaczyc, od Jaworza po Kęty oraz rejon Rybnika i Czechowic. Możliwa do uzyskania wydajność wody wynosi do około 10 m3/h, przy czym możliwe jest jej zwiększenie poprzez zabiegi szczelinowania lub kwasowania otworów. Preferowane miejsca zostały przedstawione w opracowanym "Atlasie zasobów energii geotermalnej w regionie górnośląskim", który ukaże sięá drukiem w 2008 roku.

Największe możliwości pozyskania energii geotermalnej dotyczą jednak wód wypompowywanych z kopalń węgla kamiennego oraz wód z zatopionych "zrobów" górniczych. Średniej wielkości kopalnia może dostarczyć minimum 4 MW energii. Wystarczy to na ogrzanie dużych obiektów komunalnych czy hal, bądź na podgrzewanie np. nawierzchni dróg na szczególnie niebezpiecznych odcinkach.

Nauka w Polsce

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.