Wiadomości

  • 11 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 1221

Mają pod opieką około 250 dzieci. PCPR szuka rodzin zastępczych

Punkty konsultacyjne na piknikach, plakaty pojawią się także w autobusach Komunikacji Beskidzkiej. Rodzin zastępczych w powiecie bielskim szuka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, kampania promocyjna nabiera tempa. "Chcemy dotrzeć do mieszkańców wszelkimi możliwymi sposobami. Takich rodzin, choćby tylko dla jednego dziecka, czy rodzeństwa wciąż brakuje, a pod opieką mamy w powiecie obecnie ok. 250 dzieci"- mówi Katarzyna Olszyna, dyrektor PCPR.

Rodzina zastępcza - o co właściwie chodzi? Informacja PCPR
Mają pod opieką około 250 dzieci. PCPR szuka rodzin zastępczych - zdj. ilustracyjne · fot. Pixabay


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie będzie można spotkać na imprezach plenerowych w każdej gminie. Pierwsze odbędą się już pod koniec maja: w Jaworzu i Wilamowicach, kolejne - praktycznie w każdy czerwcowy weekend.

- Do naszego punktu konsultacyjnego będzie można podjeść i niezobowiązująco porozmawiać. Odpowiemy na każde pytanie, być może ktoś kto nie może stworzyć rodziny zastępczej zdecyduje się pomóc w innym sposób - mówi szefowa centrum. Katarzyna Olszyna zachęca, by śledzić stronę internetową swojej gminy.

Kampanię wesprze powiatowy przewoźnik - Komunikacja Beskidzka. Plakaty z informacjami będą w autobusach i na dworcu autobusowym. Jest pomysł, by jeden z pojazdów został oklejony reklamą rodzicielstwa zastępczego. - Z całego serca dziękuję, to dla mnie i dla dzieci cenne wsparcie - mówi szefowa PCPR.

Ile czasu potrzeba, by stworzyć rodzinę zastępczą?To indywidualna sprawa. Po zgłoszeniu się kandydatów lub kandydata następuje wstępne rozeznanie w miejscu zamieszkania potencjalnych rodziców lub rodzica oraz spotkanie z psychologiem. Po wstępnej kwalifikacji kandydaci kierowani są na kurs rodzicielstwa zastępczego. Cały proces od wniosku do uzyskania kwalifikacji rodzica zastępczego trwa od kilku miesięcy do pół roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami obu stron - kandydatów i organizatorów, przychodzi finał.

- Życie pisze różne scenariusze, często odmienne od naszych oczekiwań. Dzieci są w różnym wieku, często są to rodzeństwa. Chciałabym, żebyśmy nie musieli ich rozdzielać - dodaje szefowa PCPR.

W powiecie bielskim jest ok. 130 rodzin zastępczych, ale aż 70% z nich to rodziny spokrewnione, co oznacza że dziecko trafia pod opiekę dziadków lub rodzeństwa. Zawodowych rodzin zastępczych jest tylko 11. Dzieci przebywają także w 2 placówkach. Obie znajdują się w Czechowicach-Dziedzicach: Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz Dom dla Dzieci na Lipowcu.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.