Wiadomości

  • 3 kwietnia 2023
  • 11 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 8546

[FOTO] Są pierwsze wyniki badań po zanieczyszczeniu potoku

Potok Czechowicki w rejonie ul. Zielonej w Czechowicach-Dziedzicach został zanieczyszczony nieznaną substancją. Sytuacja została zauważona w poniedziałek, 3 kwietnia po południu. Sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zanieczyszczenie Potoku Czechowickiego - 3.04.2023 · fot. Mikołaj Siemaszko


Sprawę w mediach społecznościowych opisał Mikołaj Siemaszko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody. - Celowe trucie rzeki, czy wypadek...? Zanieczyszczenie potoku czechowickiego nieznaną substancją. Zgłoszenie otrzymałem od mieszkańca pobliskiego domu, któremu dziękuję za czujność. Temat przekazy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - napisał czechowiczanin.

Jak przekazała portalowi czecho.pl w piątek, 7 kwietnia Małgorzata Zielonka, naczelnik Wydziału Administracyjno-Organizacyjnego katowickiego WIOŚ, inspektorzy dwukrotnie - 3 i 4 kwietnia 2023 - przeprowadzili rozpoznanie zgłoszonego zanieczyszczenia.

- Podczas oględzin terenu nie stwierdzili napływu zanieczyszczeń ze wskazanego w interwencji wylotu, koryto rzeki było wizualnie czyste, nie były też wyczuwalne żadne zapachy. Inspektorzy pobrali do badan próby wody oraz przeprowadzili rozpoznanie na terenie zakładu, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie wylotu. Oględziny terenu oraz urządzeń oczyszczających wody deszczowe i roztopowe nie wykazały występowania zanieczyszczenia - poinformowała Zielonka.

Jak dodała, "pobrane do badań próby wody są obecnie analizowane przez Centralne Laboratorium GIOŚ, ich wyników spodziewamy się w następnym tygodniu". Ewentualne kolejne działania są uzależnione od wyników analiz.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.