Wiadomości

  • 11 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 488

Jak rozpocząć swoją muzyczną przygodę? Czy keyboard zapewni najlepszy start?

Materiał partnera:

Szukasz najlepszego instrumentu na start dla swojego dziecka? A może sam chcesz rozpocząć muzyczną przygodę? Wybór instrumentu to pierwsze, czekające Cię wyzwanie - bez wątpienia trudne dla osoby, która wcześniej na niczym nie grała. Jednym z najczęściej rekomendowanych instrumentów na start jest keyboard. Dlaczego? Wyjaśniamy.

unsplash.com


Wybór instrumentu - pierwszy krok w stronę muzycznej przygodyPrzygodę z muzyką zaczyna się od wyboru instrumentu, np. ukulele, gitary klasycznej, keyboardu, pianina czy skrzypiec. Postaw na instrument, na którym naprawdę chcesz grać. Jeśli nie masz konkretnego typu, zalecamy wybrać instrument, który zapewnia łatwy start. Łatwość opanowania podstaw gry jest szalenie ważna w przypadku dzieci, które szybko tracą cierpliwość i motywację, gdy po kilku lekcjach nie widzą żadnych efektów. Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy keyboard zapewni Tobie lub Twojemu dziecku najlepszy start, ale na pewno jest bardzo dobrym wyborem na początek przygody z instrumentami.

Keyboard jest stosunkowo prosty do opanowaniaPrzynajmniej w podstawowym zakresie. W sklepach muzycznych można kupić specjalne keyboardy do nauki, dedykowane przede wszystkim młodszych muzykom. Keyboard taki z reguły posiada zaawansowany tryb edukacyjny, wspierający naukę nut przez zabawę. Może też mieć podpisane klawisze.

Gra na keyboardzie to wielka frajdaA wiadomo, że im większa radocha z gry, tym silniejsza motywacja do nauki. Keyboardy posiadają wbudowane wysokiej jakości brzmienia, obejmujące szereg instrumentów i rozmaite, ciekawe efekty dźwiękowe. W modelach dla dzieci często są wgrane także odgłosy pojazdów i zwierząt. Można grać utwory z różnych gatunków muzycznych, tworzyć własne kompozycje, miksować i eksperymentować do woli.

Keyboard jest instrumentem mobilnymŁatwo go przechowywać, przewozić i przenosić. Można zabrać go na wakacje, do znajomych, na imprezę itp. Keyboard daje więc większą swobodę nauki i grania od innych instrumentów klawiszowych, np. pianina.

Keyboard jest niedrogiJuż za 300-400 zł kupisz naprawdę przyzwoitej jakości keyboard Casio - marki cieszącej się uznaniem wśród zaawansowanych klawiszowców. Posłuży Ci on nie tylko na początkowym etapie nauki, ale również po opanowaniu podstaw gry. A jeśli nawet okaże się, że Ty lub Twoje dziecko stracicie zainteresowanie muzycznymi przygodami, łatwo sprzedasz kompaktowy i niedrogi instrument lub podarujesz go, bez większych wyrzutów sumienia, innemu pasjonatowi.

Keyboard wybrany? Teraz znajdź dobrego nauczycielaMuzyczną przygodę z keyboardem (i jakimkolwiek innym instrumentem) trzeba rozpocząć od zaprzyjaźnienia się z podstawami obsługi i gry. W przypadku keyboardu musisz umieć szybko rozpoznawać klawisze, poprawnie czytać nuty i rytmicznie grać. Możesz spróbować opanować podstawy samodzielnie, korzystając np. z tradycyjnych podręczników, e-booków lub kursów online albo zacząć naukę z profesjonalnym nauczycielem. Nauczy Cię on niezbędnych podstaw, pomoże przygotować indywidualny plan nauki (to bardzo ważne, bo trzeba trenować również pomiędzy lekcjami), udzieli wskazówek i podpowie w kwestii zakupu instrumentu. Nauczyciela poszukaj online lub w szkole muzycznej w swoim mieście. Treningi mogą odbywać się stacjonarnie lub zdalnie. Upewnij się, że wybrana osoba jest nie tylko muzycznym entuzjastą, ale również doświadczonym nauczycielem.

Ćwicz cierpliwie i regularnieW nauce gry na instrumentach, w tym na keyboardzie, nie ma drogi na skróty. To od Ciebie zależy, jak udany będzie Twój start w muzycznym świecie i kiedy przyjdą pierwsze efekty. Musisz ćwiczyć systematycznie - nie tylko podczas lekcji z nauczycielem. Stwórz harmonogram ćwiczeń, pasujący do Twojego stylu życia i konsekwentnie się go trzymaj. Unikaj wywierania presji na samego siebie i postaraj się nie porównywać robionych postępów do umiejętności innych osób. To prosta droga do utraty motywacji.

Poszukuj inspiracji

Codziennie słuchaj muzyki, zwłaszcza artystów grających na wybranym przez Ciebie instrumencie. Poszukuj inspiracji, ale staraj się rozwijać własny styl gry. Nie ograniczaj się do jednego wykonawcy i jednego gatunku muzycznego. Poszerzaj horyzonty! Pamiętaj, że inspiracji mogą dostarczyć Ci nie tylko sławni artyści, ale również muzycy z Twojego najbliższego otoczenia, np. z lokalnego zespołu. Świetnym pomysłem jest dołączenie do grupy w social mediach, która skupia osoby o podobnych zainteresowaniach i poziomie zaawansowania.

PodsumowanieRozpoczęcie muzycznej przygody będzie o niebo łatwiejsze i przyjemniejsze, jeśli wybierzesz instrument, który faktycznie Ci się podoba i jest stosunkowo prosty do poskromienia. Dla osoby początkującej świetnie sprawdzi się keyboard. To instrument niedrogi, łatwy w opanowaniu, multifunkcyjny i mobilny.