Wiadomości

  • 16 kwietnia 2023
  • 20 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 7676

[Historyczne ciekawostki] Skąd wzięła się nazwa "Miliardowice"?

Skąd wzięła się nazwa jednej z części Ligoty, Miliardowic? W ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki" przedstawiamy jej historię, a także inne ciekawostki z tego sołectwa gminy Czechowice-Dziedzice.

Dom Kultury w Ligocie - Miliardowicach
Dom Kultury w Ligocie - Miliardowicach · fot. miliardowice.com


Miliardowice to północna część Ligoty. Znajdują się tutaj parafia pw. Miłosierdzia Bożego, przedszkole, szkoła podstawowa, biblioteka oraz dom kultury.

Skąd pochodzi nazwa Miliardowic? Jak pisze Marcin Żerański w przewodniku turystycznym po Śląsku Cieszyńskim, ta część Ligoty swoją nazwę zawdzięcza kryzysowi w okresie międzywojennym. Właściciele Ligoty podzielili wówczas część swojej ziemi na działki budowlane i sprzedali je, cenę okreslając w miliardach złotych. Był to skutek hiperinflacji.

W swojej publikacji Marcin Żerański przedstawia także inną ciekawostkę z Ligoty. Jak wskazuje, obecne ulice Rolników, fragment ulicy Bielskiej a także Woleńska to fragment starego traktu z Wapienicy i Jasienicy do Zabrzega i dalej do pruskiego Śląska.

Warto dodać, że pierwsza wzmianka o lokowanej nad rzeką Jasienicą wsi Ligota pochodzi z 1452 roku. Miejscowość początkowo należała do książąt cieszyńskich, a od 1572 do 1849 roku do bielskiego państwa stanowego i księstwa bielskiego.

Ligota posiada cenne zabytki. To znajdujący się przy ulicy Woleńskiej murowany dworek Czaderskich, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i przebudowany rok później, a także barokowo-klasycystyczny kościół pw. Opatrzności Bożej, zbudowany w 1806 roku (powiększony o wieżę w 1840 roku).

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj