Wiadomości

  • 23 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 1350

Chcą wspomóc młodych poetów. Tworzą specjalne pismo

Stowarzyszenie "Bez Limitu" tworzy pismo literackie o nazwie "Odcienie", w którym znajdą się utwory poetów, którzy nie należą do związków literatów i pisarzy, a ponadto ich utwory nie doczekały publikacji książkowej. Niestety, środki, którymi dysponuje organizacja, nie wystarczą na wydanie tej publikacji. Dlatego też na portalu zrzutka.pl powstała zbiórka na ten cel.

Chcą wspomóc młodych poetów. Tworzą specjalne pismo
Chcą wspomóc młodych poetów. Tworzą specjalne pismo · fot. zrzutka.pl


- Pamięta ktoś jeszcze Klub Młodych Exodus? Bo oto w pewnym sensie historia zatacza koło. Tworzymy pismo młodoliterackie dla osób, które parają się poezją i prozą. Jednak chodzi jedynie o tych, którzy nie należą do związków literatów i pisarzy oraz ich utwory nie doczekały publikacji książkowej. Pismo ma zająć się krytyką literacką, która wskazywałaby młodym twórcom właściwą ścieżkę artystyczną. Ma też dać możliwość publikacji oraz wymiany poglądów w zakresie młodej literatury - Zarząd Stowarzyszenia "Bez Limitu".

Pismo ma nosić tytuł "Odcienie". Jednak jego wydanie nie jest proste... - Środki, którymi dysponujemy, . Liczymy na wasze wsparcie. Każdej osobie, która wpłaci co najmniej 50 złotych, wyślemy egzemplarz "Odcieni" - zapowiada zarząd, który dodaje, że wpłat można dokonywać na stronie zrzutka.pl.

Stowarzyszenie "Bez Limitu" poinformował, że zaplanowano wydanie czterech numerów pisma rocznie. Będzie to kwartalnik formatu A5 o objętości od 120 do 200 stron. Wydanie czwarte poświecone ma być publikacji poplonu konkursu poetyckiego wraz z jego omówieniem i diagnozą. Warto wiedzieć, że w tym roku organizacja ogłosi ogólnopolski konkurs poetycki, na który już pozyskała środki.

- Redakcją pisma zajmą się osoby, które są m.in. członkami Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich, a także Stowarzyszenia "Bez Limitu". I te dwa elementy - kwartalnik i konkurs - mają fundamentalne znaczenie w stworzeniu środowiska młodoliterackiego. Pismo ma tworzyć przestrzeń dla ludzi, którzy zajmują się tworzeniem literatury, ale nie mają sposobności, aby się rozwijać. To przedział odrzucający grafomanię z jednej strony i profesjonalizm z drugiej - podkreśla organizacja.

Zawiązanie w latach 1980 - 1991 środowiska młodoliterackiego udowodniło potrzebę działań w kierunku wykreowania pisma. Przez minione lata aż do dziś nie powstał podobny projekt. Zespół ludzi, którzy inicjowali w przeszłości działania w tym zakresie, nie zaprzestał aktywności i dziś w sporej części te same osoby chcą podjąć próbę reaktywowania tamtych pomysłów. Niektóre z nich należały do klubu. Podobnie jak członkowie Stowarzyszenia "Bez Limitu" zachowały kontakt z młodymi poetami, co dowodzi, że diagnoza luki, o której wspominamy, jest trafna.

Krytyk literacki Jan Picheta w książce "Exodus. Tego nie da się opowiedzieć", wydanej w 2020 roku, pisał: "Działo się to już w chwili niezwykłego rozkwitu aktywności, gdy konkurs przybrał rozmiary ogólnoliterackie i nagradzaliśmy twórców nie tylko poezji, ale i prozy, gdy nadsyłano corocznie tysiące tekstów i gdy najlepsze z nich były drukowane na łamach "Formacji" - jedynego wówczas (po upadku "Radaru") młodoliterackiego pisma w Polsce!".

Stowarzyszenie "Bez Limitu" powstało w zeszłym roku, ale w ciągu minionych trzech lat jego członkowie, działając jeszcze poza strukturami Stowarzyszenia, wydali 25 publikacji książkowych i ponad 100 numerów prasy lokalnej. Wśród publikacji znalazły się między innymi: poplon konkursów poetyckich Klubu Młodych Exodus, a także reedycja ośmiu tomików wierszy członków tegoż klubu, autorski tomik wierszy Lucyny Białkowskiej-Pisarek, autorski tomik wierszy Barbary Rakus oraz książki, których treść stanowią opracowania historyczne i kulturotwórcze.

- Tym razem chcemy nawiązać do tradycji działającego w latach 1980 - 1991 Klubu Młodych Exodus, który był organizatorem ogólnopolskich konkursów poetyckich, a później literackich. W ramach klubu działała również Amatorska Grupa Literacka, do której należeli poeci z całego kraju - podsumowuje zarząd Stowarzyszenia "Bez Limitu".

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.