Reklama

Wiadomości

  • 21 kwietnia 2023
  • 23 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3255

Właściciel PG Silesia podsumowuje 2022 rok. Pokazał plany na przyszłość

W komunikacie giełdowym Bumech S.A., właściciel PG Silesia, podsumował 2022 rok, w tym swoje wyniki finansowe. Spółka poinformowała także o swoich planach na przyszłość.

pg silesia kopalnia
PG Silesia · fot. mp / czecho.pl


Jak poinformował Bumech S.A., przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosły 1,12 mld zł, co oznacza wzrost o 260% w stosunku do 2021 roku. Wynik na działalności operacyjnej (EBIT) w stosunku do 2021 wzrósł o blisko 210% i wyniósł prawie 453 mln zł. Ostateczna wartość zysku brutto osiągnęła poziom niemal 442 mln zł, co stanowi wzrost o 217% rok do roku.

W liście do akcjonariuszy, cytowanym między innymi przez portal parkiet.com, Marcin utkowski, prezes Bumechu przypomniał, że "2022 rok był rokiem wyjątkowym w działalności firmy oraz całej branży wydobywczo-energetycznej w Polsce w związku z wojną na Ukrainie". Istotnymi fundamentami osiągnięć 2022 roku było, zdaniem prezesa, przeprowadzona wcześniej konsolidacja grupy, zakończone sukcesem nabycie, sanacja i przygotowanie do efektywnego funkcjonowania PG Silesia, a także realizowane działania organizacyjno-naprawcze we wchodzących w skład grup podmiotach.

- To właśnie one, dokonywane już od początku roku 2021, przyczyniły się do zatrzymania ujemnych przepływów głównego aktywa grupy i spowodowały, że rok poprzedni zakończyliśmy zrównoważeniem przychodów i kosztów - napisał prezes Marcin Sutkowski w liście do akcjonariuszy, cytowanym przez parkiet.com.

kopalnia, silesia, brama, wykadrowane
Brama główna PG Silesia · fot. mp


Jak informuje parkiet.com, spółka jest także w trakcie budowy instalacji kogeneracyjnej, wykorzystującej pochodzący z kopalni metan - jej rozruch nastąpi jeszcze w pierwszym półroczu 2023 roku.

- Instalacja ta, połączona z wysokim poziomem odmetanowania (średnio 55%) powoduje, iż już w roku bieżącym nasza firma znacznie przybliży się do spełnienia wymogów restrykcyjnej Dyrektywy Metanowej, na poziomie 5 ton, dla planowanego długoterminowego poziomu produkcji. Wprawdzie osiągnięcie poziomu poniżej 3 ton będzie niezwykle trudne, to jednak nasi specjaliści, współpracując z ośrodkami naukowymi, co roku podnoszą poziom odzysku, przyczyniając się do realizacji zaplanowanych celów. Instalacja kogeneracyjna została zaprojektowana tak, aby spożytkować na cele energetyczno-ciepłownicze 100 proc. odzyskanego metanu - powiedział prezes.

Spółka rozpoczęła również realizację projektu polegającego na budowie i eksploatacji farm fotowoltaicznych, przy wykorzystaniu posiadanej już infrastruktury i terenów. W 2022 roku uruchomiono pilotaż trzech instalacji o mocach po 50 kW każda.

mp / czecho.pl

źródło: parkiet.com

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj