Wiadomości

  • 21 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 5489

Petycja dotycząca transplantacji. Jest odpowiedź burmistrza

Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, odpowiedział na petycję w sprawie zwiększenia świadomości prawnej dotyczącej transplantacji wśród lokalnej społeczności.

Do Rady Miejskiej trafiła petycja dotycząca transplantacji  - zdj. ilustracyjne
Do Rady Miejskiej trafiła petycja dotycząca transplantacji - zdj. ilustracyjne · fot. Pixabay


Przypomnijmy, do czechowickiej Rady Miejskiej trafiła petycja w sprawie "zwiększenia świadomości prawnej dotyczącej transplantacji wśród lokalnej społeczności". Jej autor zaapelował w niej m.in. o zamieszczenie informacji na temat obecnego stanu prawnego w Polsce regulującego pobieranie komórek, tkanek i narządów od zmarłych osób w celu ich przeszczepienia na stronie internetowej urzędu lub w innych lokalnych środkach masowego przekazu.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Do Rady Miejskiej trafiła petycja dotycząca transplantacji". Warto dodać, że podobna petycja trafiła do innych Rad Miejskich i Rad Gmin w całym województwie śląskim.

Na sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, która odbyła się 28 marca, po przeprowadzeniu stosownej procedury, radni uznali, że RM nie jest właściwą do rozpatrzenia petycji. Jej autor został o tym poinformowany 30 marca. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w sprawie przekazania petycji według właściwości, petycja została skierowana do rozpatrzenia do organu wykonawczego gminy, czyli burmistrza.

W odpowiedzi samorządowca na petycję możemy przeczytać, że zgodnie z artykułem 7.Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 7 kwietnia 1997 roku "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".

- Zadania samorządu gminnego określone są w ustawie z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, ale żaden z zapisów nie wymienia transplantologii (pobieranie, przechowywanie i przeszczepianie komórek, tkanek i narządów) jako zadania własnego gminy. Również przepisy innych ustaw nie określają wymienionej dziedziny jako zadanie zlecone samorządowi. Także przywołana w petycji ustawa z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów nie tylko nie odnosi się do organów gminy, ale wprost wskazuje instytucje (organy) właściwe do realizacji zadań, o których mowa w petycji - wyjaśnił burmistrz Marian Błachut.

I dodał, że zgodnie z art. 38, ust. 3, pkt. 8 powyższej ustawy prowadzenie działalności edukacyjnej mającej na celu upowszechnianie leczenia metodą przeszczepiania komórek, tkanek i narządów leży w kompetencji Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji "Poltransplant". Jest to jednostka budżetowa podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.

- Z kolei prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie pozyskiwania komórek, tkanek i narządów w celu ratowania życia i zdrowia leży w gestii Krajowej Rady Transplantacyjnej, będącej organem doradczym i opiniodawczym ministra właściwego do spraw zdrowia. Wobec powyższego petycja nie zasługuje na uwzględnienie z uwagi na przywołane wyżej przepisy prawa - podsumował burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.