Wiadomości

  • 23 kwietnia 2023
  • 7 maja 2023
  • wyświetleń: 3010

Dzień Godności z Zespołem Universe w Pszczynie!

Za nami:

Wspieranie godności oraz walka z dyskryminacją to główne cele Pikniku Integracyjnego organizowanego z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbędzie się w niedzielę 7 maja na rynku w Pszczynie! Gwiazdą będzie zespół Universe! Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marian Błachut - Burmistrz Czechowic-Dziedzic.

zespół universe
zespół Universe · fot. materiały prasowe


Piknik rozpocznie się o godz. 12.00 mszą w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie, po czym uczestnicy przejdą w towarzystwie orkiestry wojskowej na pszczyński Rynek. W programie znajdą się występy artystów niepełnosprawnych: wychowanków Domu Kulejących Aniołów w Piasku oraz uczestników Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodka Matka Boża Różańcowa z Pszczyny. Wystąpią także: Zespół Regionalny Frydkowianie i Monika Konopka. Gwiazdą imprezy będzie Zespół Universe. Nie zabraknie też innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

- Do udziału w imprezie zostali zaproszeni podopieczni z Ośrodków z terenu powiatu pszczyńskiego, a także z Czechowic-Dziedzic i Strumienia. Chcemy przypomnieć o prawach osób niepełnosprawnych, a w szczególności zwrócić uwagę na prawo do równego uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji. Realizacja praw osób niepełnosprawnych to likwidacja istniejących barier i tworzenie jak najlepszych warunków wsparcia. Bardzo się cieszę, że mogłem zaangażować się osobiście w organizację tego wydarzenia, na które już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszam. Bądźmy w tym dniu razem i okażmy solidarność z osobami z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom - podkreśla Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP.

- Od wielu lat gmina Pszczyna włącza się we współorganizację Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zapraszamy do udziału w planowanych wydarzeniach. To czas na integrację całego środowiska. Cieszę się, że w naszej gminie będziemy gościć mieszkańców sąsiednich gmin, angażujących się w działalność instytucji i stowarzyszeń niosących pomoc osobom niepełnosprawnych - mówi Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny.

Piknik Integracyjny w Pszczynie jest związany z obchodzonym na początku maja Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

- To ważny dzień dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Tego dnia zwraca się w szczególności uwagę na wyzwania, przed którymi każdego dnia stają osoby z niepełnosprawnością. W wielu miejscach w Polsce i na świecie z tej okazji są organizowane wydarzenia, spotkania, marsze, warsztaty czy  happeningi będące wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych, wyrażające solidarność z nimi. Temu celowi będzie służyć także święto w Pszczynie - podkreśla Katarzyna Raszka, Członek Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.

Co ważne - głównym celem pikniku jest integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.

- Niektórzy ludzie nie rozumieją osób, które są od nich inne, a szczególnie problemów ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Często pełnosprawni nie interesują się osobami z niepełnosprawnością i nic nie wiedzą o ich życiu. W takiej sytuacji łatwo o dyskryminowanie, nieświadome gorsze traktowanie - mówi Krystyna Fuławka, przewodnicząca pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Współorganizatorami wydarzenia są: Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku, gdzie prowadzi Dom Kulejących Aniołów.

Jednym ze współorganizatorów jest Grzegorz Gaża, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.  Autyzmu, Poseł na Sejm RP.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Grzegorz Tobiszowski - Poseł do  Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Gaża - Poseł na Sejm RP,  Dariusz Skrobol - Burmistrz Pszczyny, Marian Błachut -  Burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Partnerem wydarzenia jest TAURON.

Dzień Godności z Zespołem Universe w Pszczynie!

ar / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.