Wiadomości

  • 26 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 1036

Pompa ciepła - czy to najtańszy sposób ogrzewania? Sprawdź!

Materiał partnera:

Porównanie kosztów różnych rozwiązań grzewczych zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, metraż budynku, izolacja termiczna, poziom efektywności energetycznej oraz ceny paliw na rynku. W poniższym artykule postanowiliśmy przybliżyć cenę eksploatacji trzech najpopularniejszych rozwiązań grzewczych: pompy ciepła, kotła na pellet i ogrzewania gazowego.

pompa ciepla czy to najtanszy sposob ogrzewania sprawdz


Który typ ogrzewania domu jest najtańszy?Pompa ciepła - koszt instalacji pompy ciepła jest obecnie porównywalny do wysokiej klasy kotła na pellet lub ogrzewania gazowego. Jednakże, w porównaniu do tych rozwiązań koszt eksploatacji pompy ciepła jest zazwyczaj niższy. To dlatego, że pobiera ona energię z otoczenia i oddaje pod postacią energii cieplnej w budynku.

Kosztem eksploatacji jest tu w zasadzie jedynie cena energii elektrycznej potrzebnej do napędzenia pompy. Wynosi około 4-5 zł/m2 miesięcznie, co oznacza koszt roczny około 2 400-3 000 zł dla domu o powierzchni 100 m2. Więcej informacji na ten temat dostarczy portal http://instal-max.com.pl/.

Kocioł na pellet - koszt instalacji jest zazwyczaj niższy niż w przypadku pompy ciepła, ale wyższy niż w przypadku ogrzewania gazowego. Koszt paliwa w przypadku pelletów wynosi około 6-7 zł/m2 miesięcznie, co oznacza koszt roczny około 3 600-4 200 zł dla domu o powierzchni 100 m2. Koszt eksploatacji pieca na pellet jest wyższy niż w przypadku pompy ciepła, ale niższy niż w przypadku ogrzewania gazowego.

Ogrzewanie gazowe - koszt instalacji ogrzewania gazowego jest zazwyczaj najniższy spośród omawianych rozwiązań. Jednakże, koszt eksploatacji ogrzewania gazowego już dawno przestał być atrakcyjny. Gaz jest droższy niż paliwa stałe, takie jak pellety. Koszt paliwa w przypadku ogrzewania gazowego wynosi około 8-9 zł/m2 miesięcznie, co oznacza koszt roczny około 4 800-5 400 zł dla domu o powierzchni 100 m2. Jeśli interesuje Cię ogrzewanie gazowe, to musisz się pospieszyć - w Unii Europejskiej odchodzi się od tego modelu ogrzewania i można się spodziewać, że w instalacjach domowych zostanie on zupełnie zakazany, podobnie jak ekogroszek.

ktory typ ogrzewania domu jest najtanszy


Program Moje Ciepło - zaoszczędź na instalacji!Jeśli masz w planach budowę nowego domu, warto zainteresować się programem Moje Ciepło, który pozwoli Ci uzyskać dotację na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie. Program Moje Ciepło oferuje dofinansowanie na zakup i montaż pomp ciepła, takich jak pompy gruntowe, powietrzne i powietrzne/wodne, do ekologicznego i ekonomicznego ogrzewania budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W ramach programu finansowane są również zbiorniki akumulacyjne/buforowe. Program jest przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy nie złożyli jeszcze zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie złożyli wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, lub złożyli takie dokumenty nie wcześniej niż 01.01.2021 roku. Jeśli spełniasz te wymagania, koniecznie zainteresuj się tą opcją!

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu?Aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu wolnostojącego, warto zainwestować w dodatkowe rozwiązania, takie jak:

  • Ocieplenie budynku pozwoli na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.
  • Zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwoli na odzyskanie energii z powietrza wentylacyjnego i wykorzystanie go do ogrzewania budynku. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania oraz zapewnić stałą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.
  • Warto również zainwestować w energooszczędne okna i drzwi oraz unikać przeciągów w domu. Dbanie o to, aby izolacja termiczna budynku była na jak najwyższym poziomie, pomoże ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
  • Zastosowanie termostatu programowalnego - taki termostat pozwala na programowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach w różnych godzinach dnia i nocy. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach.
  • Zastosowanie systemu solarnego do produkcji energii elektrycznej - instalacja paneli słonecznych pozwala na wyprodukowanie energii elektrycznej z bezpłatnego źródła jakim jest energia słoneczna. Wyprodukowana energia może zostać wykorzystana do zasilania pompy ciepła lub innych urządzeń elektrycznych w domu.
  • Montaż inteligentnego systemu zarządzania energią - taki system pozwala na optymalne zarządzanie zużyciem energii w domu. Dzięki niemu można np. automatycznie obniżać temperaturę w pomieszczeniach, gdy nie ma nikogo w domu, lub kontrolować temperaturę w pomieszczeniach z wykorzystaniem smartfona.