Wiadomości

  • 28 kwietnia 2023
  • 4 maja 2023
  • wyświetleń: 6529

Nowa stacja, zaniedbany dworzec. Co dalej z budynkiem w Zabrzegu?

Powoli kończy się przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. W ramach inwestycji przebudowano m.in. stację Zabrzeg, na której pojawiły się m.in. nowe tory, perony, a także tunel. Obok nowej przestrzeni w oczy rzuca się zamknięty i zaniedbany budynek dworca PKP Zabrzeg. Czy jest szansa na jego odnowienie? Zapytaliśmy o to w spółce PKP S.A.

Budynek dworca PKP w Zabrzegu - 27.04.2023 · fot. wpk / czecho.pl


Przystanek kolejowy w Zabrzegu został uruchomiony w 1855 roku. Obecny budynek dworca powstał w 1980 roku - był wyposażony w poczekalnię z kasą biletową, a także pomieszczenie dyżurnego ruchu. Niestety, od kilku lat budynek jest zamknięty.

Czy jest szansa, że w najbliższym czasie obiekt doczeka się wyremontowania lub czy zostanie wybudowany nowy budynek? Zapytaliśmy o to w spółce PKP S.A.

Budynek dworca PKP w Zabrzegu - 27.04.2023
Budynek dworca PKP w Zabrzegu - 27.04.2023 · fot. wpk / czecho.pl


- Obecnie skupiamy się na realizacji Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który obejmuje w województwie śląskim łącznie 6 inwestycji (Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Czechowice-Dziedzice, Racibórz, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz część dworca Katowice od strony pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej). Nie mamy również planów modernizacji byłego budynku dworca Zabrzeg w dalszych planach inwestycyjnych spółki. Według danych UTK za 2021 rok wymiana pasażerska na stacji Zabrzeg wynosiła od 0 do 9 osób na dobę - przekazał portalowi czecho.pl Bartłomiej Sarna z zespołu prasowego PKP S.A .

Przypomnijmy, przebudowę czechowickiego węzła kolejowego, w tym stacji Zabrzeg, wykonuje spółka PKP PLK. Dworce należą do innej z kolejowych firm - PKP S.A, która obecnie wykonuje modernizację dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.