Wiadomości

  • 28 kwietnia 2023
  • 6 maja 2023
  • wyświetleń: 12054

Nowy peron z bezpiecznym przejściem pod torami i windami

To ważna informacja dla osób podróżujących koleją. W poniedziałek, 1 maja zmieniły się miejsca odjazdu pociągów na stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice. Pasażerowie mają do dyspozycji drugi nowy peron. Dojście zapewnia bezpieczne przejście pod torami z windami.

Nowy peron na stacji Czechowice-Dziedzice
Nowy peron na stacji Czechowice-Dziedzice · fot. Ministerstwo Infrastruktury


Dla podróżnych perony stacji Czechowice-Dziedzice są bardziej dostępne i komfortowe. Pasażerowie jadący w stronę Katowic, w Beskidy i do granicy z Czechami korzystają z kolejnego nowego peronu. Jest nowa wiata, a zabytkowa została odnowiona i znajduje się w południowej części peronu. Są ławki, informacja pasażerska, czytelne oznakowanie i jasne oświetlenie. Przejście podziemne zapewnia bezpieczne dojście na perony i na drugą stronę miasta. Windy ułatwiają dostęp osobom z ograniczoną możliwością poruszania się.

Nowy peron na stacji Czechowice-Dziedzice
Nowy peron na stacji Czechowice-Dziedzice · fot. Ministerstwo Infrastruktury


Dodatkowo, została poprawiona estetyka przejścia pod torami. Murale pokryły wszystkie ściany w obiekcie i nawiązują do historii kolei, miasta oraz regionu. Obok ciekawostek kolejowych i historycznych, pojawiły się rysunki z dziedziny mody, a także lokalnej flory i fauny. Wielkoformatowe malowidła ścienne korzystnie zmieniły wizerunek drogi pod torami oraz umilają oczekiwanie na pociąg. Działania zrealizowali artyści wybrani przez wykonawcę. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule [FOTO] Cieszą oko podróżnych. Poznajcie historię powstania murali.

Murale w tunelu na stacji Czechowice-Dziedzice - 27.04.2023 · fot. wpk / czecho.pl


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyposażyły też stację Czechowice-Dziedzice w lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni dbają o bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego.

Przywrócenie ruchu kolejowego między Goczałkowicami a Czechowicami - bez konieczności objazdu - zaplanowane jest na 15 maja. Wybudowane zostały dwa jednokrawędziowe perony na przystanku Goczałkowice-Zdrój, które w czerwcu zostaną udostępnione podróżnym. ''

Nowy peron na stacji Czechowice-Dziedzice
Nowy peron na stacji Czechowice-Dziedzice · fot. Ministerstwo Infrastruktury


Efektem inwestycji na linii Goczałkowice Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg będą sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i w Beskidy. Podróżni korzystają z dwóch nowych peronów w Zabrzegu, a także z bezpiecznego przejścia pod torami i na drugą stronę miasta. Pociągi jeżdżą też po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami a Czechowicami. Nowa przeprawa kolejowa zapewnia bezpieczne podróże i przewóz towarów. Prowadzone są bezpośrednie połączenia między Goczałkowicami a Zabrzegiem po odnowionej łącznicy. Takie rozwiązanie nie wymaga wjazdu do stacji Czechowice pociągów z Katowic do Cieszyna, Skoczowa czy Zabrzegu.

Stacja Czechowice-Dziedzice - 12.02.2023
Peron numer 1 na stacji Czechowice-Dziedzice - 12.02.2023 · fot. mp / czecho.pl


Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi przepustowość kolejowych szlaków oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Linie kolejowe będą dostosowane do wymogów transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Projekt zapewnia wzrost konkurencyjności ekologicznej kolei względem innych środków transportu. Składy pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Projekt przewiduje wymianę 47 km torów i 56 km sieci. Wymiana 119 rozjazdów zapewni płynny przejazd pociągów przez stację i przystanki. Na zwiększenie bezpieczeństwa przewozów wpłynie przebudowa 12 obiektów inżynieryjnych - mostów i wiaduktów oraz 3 przejazdów kolejowo-drogowych.

Projekt "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg" o wartości 1,4 mld zł dofinansowany jest przez Unię Europejską z instrumentu CEF "Łącząc Europę". Roboty planowane są do października 2023 roku.

Komunikat dotyczący udostępnienia peronu nr 2 na stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice - 27.04.2023
Komunikat dotyczący udostępnienia peronu nr 2 na stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice - 27.04.2023 · fot. Nadesłane przez czytelnika

ar, mp / czecho.pl

źródło: PKP PLK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj