czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 stycznia 2008
  • wyświetleń: 912

Pieniądze czekają na śląskie zabytki!

Jak się okazuje zabytki nie koniecznie muszą liczyć tylko na łaskę sponsorów lub niszczeć osamotnione. Śląski wojewódzki konserwator zabytków co roku dostaje kilka milionów złotych na dotowanie renowacji zabytków, problem w tym, że do tej pory nikt nie złożył wniosku o ich przyznanie.

W zeszłym roku pula pieniędzy wyniosła aż 11 milionów złotych. Z dotacji skorzystał między innymi pszczyński kościół Wszystkich Świętych. Z pieniędzy odrestaurowano cynowy sarkofag, który znajduje się w krypcie kościoła. Jest on jednym z wielu znajdujących się w pszczyńskim kościele i niewykluczone, że one tez doczekają się renowacji.

W zeszłym roku dominowały wnioski o renowację obiektów sakralnych, jednak o dotację mogą się starać wszyscy, również osoby prywatne. Jedynym uwarunkowaniem jest fakt, że dotacje mogą być przyznane wyłącznie na obiekty wpisane do rejestru zabytków. Nie trzeba przedstawiać projektu renowacji, wystarczy kosztorys prac.

Wnioski można składać w biurze konserwatora zabytków do końca lutego. Sprawa warta jest zainteresowania, bo pieniądze są na wyciągnięcie ręki, a troska o śląskie zabytki powinna być sprawą prirytetową dla ich właścicieli.

mike / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.