Wiadomości

  • 3 kwietnia 2023
  • 11 maja 2023
  • wyświetleń: 1744

Spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Nicieją

Za nami:

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 11 maja o godzinie 17.00 na rozmowę z prof. Stanisławem Nicieją. Poprowadzi ją Jacek Cwetler.

Stanisław Nicieja
Stanisław Nicieja · fot. materiały prasowe


Prof. Stanisław Sławomir Nicieja to historyk, biografista, historyk sztuki, eseista, długoletni rektor Uniwersytetu Opolskiego (4 kadencje) i jego budowniczy, senator RP kadencji V, miłośnik i renowator zabytków, laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - wielokrotnie, "Gloria Artis" - Ministerstwa Kultury, "Pro Memoria" - Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Polskiej Fundacji Kulturalnej im. Prezydenta Edwarda Raczyńskiego w Londynie, Nagrody KLIO, Nagrody Kulturalnej Śląska 2017 - Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska oraz tygodnika "Polityka", "Przeglądu Wschodniego" i "Życia Literackiego"), członek Związku Literatów Polskich.

Ma w swoim dorobku ponad tysiąc artykułów, trzydzieści siedem książek i ponad 30 filmów historycznych. Jest wybitnym znawcą dziejów Kresów Wschodnich, czego dobitnie dowiódł książkami bestsellerami: "Cmentarz Łyczakowski we Lwowie" (4 wydania, ponad 300 tysięcy egzemplarzy), "Panteon Orląt Lwowskich", "Twierdze kresowe Rzeczypospolitej", "Kresowe trójmiasto. Truskawiec-Drohobycz-Borysław", "Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych" (osiemnaście tomów). Jest też autorem obszernej monografii o swojej uczelni, Uniwersytecie Opolskim, pt. "Alma Mater Opoliensis. Ludzie - fakty - wydarzenia". Jest recenzentem w kilkunastu przewodach habilitacyjnych i doktorskich oraz promotorem 12 doktoratów.

Jest twórcą Wzgórza Uniwersyteckiego w Opolu, na którym dzięki swojej długoletniej konsekwencji i determinacji doprowadził do pełnej renowacji klasztoru dominikańskiego (obecnie głównego budynku Uniwersytetu Opolskiego), uratował 18 pomników barokowych i neogotyckich oraz był i jest inicjatorem i konsekwentnym realizatorem pomników wybitnych twórców polskiej piosenki (m.in. Osieckiej, Młynarskiego, Kofty, Grechuty, Przybory i Wasowskiego ), które obecnie zdobią Wzgórze Uniwersyteckie.

nicieja

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj