Wiadomości

  • 2 maja 2023
  • 3 maja 2023
  • wyświetleń: 2718

Srogie konsekwencje jazdy "na magnesie"

Kierowca ciężarówki użył magnesu w celu wstrzymania prawidłowej pracy tachografu i zafałszowania faktycznych aktywności. Postanowił on bowiem po rozładunku udawać, że odbiera odpoczynek i "odpoczywając" jechał drogą publiczną, szukając miejsca postoju. Trafił jednak na kontrolę, która ujawniła jego niezgodne z prawem postępowanie.

Pojazdy służbowe ITD i Policji oraz kontrolowany pojazd członowy
Pojazdy służbowe ITD i Policji oraz kontrolowany pojazd członowy · fot. WIDT w Katowicach


W czwartek 27 kwietnia na terenie Czechowic-Dziedzic funkcjonariusze bielskiej "drogówki" skontrolowali kierowcę pojazdu członowego i ujawnili, że podczas jazdy tego pojazdu tachograf rejestrował odpoczynek. Szybko zorientowali się, że kierowca przyłożył magnes do impulsatora przy skrzyni biegów. Funkcjonariusze policji wezwali na miejsce kontroli inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Katowic.

Wydruk z tachografu wykonany podczas kontroli
Wydruk z tachografu wykonany podczas kontroli · fot. WIDT w Katowicach


Przybyli na miejsce inspektorzy potwierdzili, że faktycznie kierowca dopuścił się manipulacji pracą urządzenia rejestrującego. Kierowca potwierdził ustalenia kontrolujących i przyznał, że po rozładunku użył magnesu tak, aby zakłócić prawidłową pracę tachografu. To spowodowało, że nie były rejestrowane jego faktyczne aktywności podczas jazdy, lecz odpoczynek. Niestety takie postępowanie to wykroczenie, za które kierowcę ukarano mandatem w wysokości 2000 zł. Stanowi to również naruszenie przepisów, a przewoźnikowi grozi kara 10 tys. zł. Ponadto kierowcy zatrzymano na 3 miesiące prawo jazdy.

Pojazd ITD, współpracujący funkcjonariusz Policji i kontrolowany pojazd członowy
Pojazd ITD, współpracujący funkcjonariusz Policji i kontrolowany pojazd członowy · fot. WIDT w Katowicach


Użycie magnesu w sposób, w jaki zrobił to kontrolowany mężczyzna, nie pozostaje bez wpływu na rejestrację przebiegu pojazdu przez drogomierz. Wstrzymanie pracy drogomierza, zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, stanowi z kolei przestępstwo. W związku w tym na miejsce kontroli wezwani zostali również policjanci z pionu śledczego. Zabezpieczyli oni dowody do prokuratorskiego śledztwa. Kierowcy po kontroli nakazano wykonanie prawidłowego odpoczynku.

ar / czecho.pl

źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.