Wiadomości
- 4 maja 2023
- wyświetleń: 2347
W gminie wytwarzamy mniej odpadów. Jest szczegółowa analiza
W Biuletynie Informacji Publicznej gminy Czechowice-Dziedzice pojawiła się analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie naszej gminy za 2022 rok. Dzięki niej wiemy, ile odpadów produkują mieszkańcy gminy, a także gdzie trafiają poszczególne frakcje.
Przypomnijmy, co roku burmistrz danej miejscowości sporządza analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi, która podlega publicznemu udostępnieniu na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej urzędu gminy. Jest to obowiązek wynikający z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku.
Ile odpadów wytwarzają mieszkańcy gminy?
Łącznie w 2022 roku mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice wyprodukowali 14 606 ton odpadów - ta liczba obejmuje odpady odebrane od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz odpady zebrane w PSZOK. Dla porównania, w 2021 roku na terenie naszej gminy wytworzono łącznie 15 433 ton odpadów, a w 2020 - 14 374 ton.
W 2022 roku odpady odebrane u źródła, czyli bezpośrednio z nieruchomości jednorodzinnych oraz wielorodzinnych to 12 041 ton, w tym odpady niesegregowane (zmieszane) - 6 158 ton, odpady kuchenne ulegające biodegradacji - 1 020 ton. Odpady segregowane (tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale) - 1 484 ton, papier - 391 ton, szkło - 1 016 ton, popiół - 1 501 ton, odpady wielkogabarytowe 468 tony. Łącznie w czechowickim PSZOK zebrano 2 565 ton odpadów.
W raporcie przedstawiono także liczbę złożonych deklaracji śmieciowych - w sumie było ich 30 064. W 2022 roku złożono 2 839 deklaracji. Liczba mieszkańców ujętych w deklaracjach na dzień 31 grudnia 2022 roku to 41 516. Jak informuje zestawienie, liczba mieszkańców gminy zameldowanych na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 43 417 (33 710 miasto, 9 707 wieś, z wyjątkiem mieszkańców zameldowanych na pobyt czasowy).
Gdzie trafiały poszczególne frakcje odpadów?
Raport przedstawia miejsca, gdzie trafiają odpady z terenu gminy Czechowice-Dziedzice. W 2022 roku śmieci komunalne niesegregowane, czyli zmieszane z naszej gminy odebrane od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, przekazano do Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach przy ul. Lokalnej 11. Trafiły tam także odpady kuchenne ulegające biodegradacji.
Z kolei odpady ulegające biodegradacji zebrane w PSZOK przy ul. Prusa były przekazane do BEST-EKO Sp. z o.o. w Żorach przy ul. Gwarków 1 oraz na Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o. o. w Oświęcimiu przy ul. Nadwiślańskiej 36.
- Z uwagi na bardzo wysokie koszty zagospodarowania odpadów, bioodpady stanowiące odpady komunalne takie jak: odpady ulegające biodegradacji oraz odpady kuchenne ulegające biodegradacji w pierwszej kolejności powinny być poddane kompostowaniu w przydomowych kompostownikach na terenie nieruchomości jednorodzinnych - możemy przeczytać w raporcie.
Analiza podaje również, że pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz pozostałości z mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych trafiają do:
- Instalacji MBP tj. Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, Master - Odpady i Energia" Sp. z o. o. ul. Lokalna 11 w Tychach,
- Instalacji MBP tj. Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, Master - Odpady i Energia" Sp. z o. o. ul. Serdeczna 100 w Tychach,
- Cofinco-Poland Sp. z o. o. ul. Dębina 36 w Jastrzębiu Zdroju,
- Składowiska Odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne ul. O. Kolberga 65 w Rybniku.
Pełna treść rocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Czechowice-Dziedzice za 2022 rok znajduje się tutaj.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.