Wiadomości

  • 9 maja 2023
  • wyświetleń: 3991

[FOTO] Diecezja ma 6 nowych diakonów. Uroczystość w katedrze

Diecezja bielsko-żywiecka ma 6 nowych diakonów. W poniedziałek, 8 maja w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej biskup Roman Pindel udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Wśród nowo wyświęconych znalazł się Piotr Kania z parafii Miłosierdzia Bożego w Ligocie Miliardowicach.

Święcenia diakonatu w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej - 8.05.2023 · fot. www.diecezja.bielsko.pl


Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia celibatu oraz posłuszeństwa biskupowi. Zobowiązali się także do codziennej modlitwy brewiarzowej. Diakoni otrzymali stułę diakońską oraz dalmatykę. Na znak posłania do głoszenia Dobrej Nowiny biskup podał kandydatom do kapłaństwa księgę słowa Bożego oraz przekazał pocałunek pokoju.

Na koniec bogatej w znaki liturgii przedstawiciel nowo wyświęconych diakonów Adam Bajorek wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem biskupów, przełożonych, rodziny oraz księży z rodzimych parafii.

Przed błogosławieństwem biskup Roman Pindel podzielił się osobistym wspomnieniem, gdy jako kleryk po pierwszym roku seminarium usłyszał w Krakowie o śmierci Pawła VI.

Święcenia diakonatu w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej - 8.05.2023
Święcenia diakonatu w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej - 8.05.2023 · fot. www.diecezja.bielsko.pl


- Ówczesny ojciec duchowny był bardzo zafascynowany postacią Pawła VI i przedstawił go jako gotowego kandydata na ołtarze. Dużo mówił o jego modlitwie, o wielkiej wierze, o wielkim cierpieniu na Stolicy Apostolskiej. Zapamiętałem od tego dnia papieża Pawła VI jako osobę mi bliską. W czasie tego dnia skupienia w seminarium zadał nam ojciec duchowny właśnie takie zadanie, żebyśmy bardzo sobie dobrze policzyli, ile dobra, ile wiary, ile świadectwa otrzymaliśmy w naszych domach rodzinnych - stwierdził hierarcha.

Do święceń diakonatu alumni przygotowywali się bezpośrednio przez uczestnictwo w tygodniowych rekolekcjach. Nowo wyświęceni diakoni podejmą w ciągu najbliższego roku posługę w parafiach swojej diecezji i równocześnie rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący ich do święceń kapłańskich.

Klerycy, którzy przystąpili sobotę do święceń diakonatu, rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2018 roku. Przygotowania do święceń trwały 5 lat i były wypełnione modlitwą i studiami na UPJPII w Krakowie oraz licznymi praktykami duszpasterskimi. Od czwartego roku odpowiedzialnym za rocznik został wicerektor seminarium ks. Sławomir Kołata. Ojcem duchownym był ks. Bogusław Kastelik.

Święcenia diakonatu w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej - 8.05.2023
Święcenia diakonatu w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej - 8.05.2023 · fot. www.diecezja.bielsko.pl


Nowi diakoni w diecezji bielsko-żywieckiej to: Adam Bajorek z parafii św. Klemensa w Ustroniu, Kacper Biłyk z parafii św. Floriana w Żywcu Zabłociu, Piotr Kania z parafii Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach, Dominik Opyrchał z parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej, Szymon Pawlus z parafii św. Floriana w Żywcu Zabłociu i Piotr Talik z parafii Imienia NMP w Kamesznicy.

mp / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.