Wiadomości

  • 28 maja 2023
  • 29 maja 2023
  • wyświetleń: 2801

[Historyczne zdjęcie] Wozy strażackie OSP Bronów na przestrzeni 30 lat

Ciekawym zdjęciem podzieliła się niedawno w mediach społecznościowych Ochotnicza Straż Pożarna w Bronowie. Fotografia przedstawia wyposażenie jednostki na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Wozy strażackie OSP Bronów na przestrzeni 30 lat
Wozy strażackie OSP Bronów na przestrzeni 30 lat · fot. OSP Bronów


- Tak zmieniało się wyposażenie naszej jednostki na przedziale 30 lat. Ciężka praca nad czymś, na czym nam nie zależy, nazywa się stresem. Ciężka praca nad czymś, co kochamy, nazywa się pasją - napisała OSP Bronów.

Ochotnicza Straż w Bronowie została założona 25 marca 1925 roku. "Inspiracją" do tego kroku były częste pożary wybuchające we wsi. Z przekazów ustnych wiemy, że założycielami jednostki byli przede wszystkim mieszkańcy Franciszek Danel, Ludwik Distel, Franciszek Soszka, Józef Soszka, Franciszek Stusek, Józef Zbijowski oraz ks. Karol Janoszek - proboszcz parafii w Zabrzegu. Ponieważ wszelka dokumentacja z okresu międzywojennego zaginęła w czasie okupacji hitlerowskiej, dane o założeniu OSP w Bronowie pochodzą z podania ustnego założycieli.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej http://www.ospbronow.pl, w 1950 roku OSP Bronów nabyła z demobilu wojskowego samochód marki "Dodge" , który przystosowano do celów pożarniczych. W 1957 roku wycofano go z podziału bojowego i zastąpiono samochodem "Studebacker". Ponieważ był to samochód mocno wyeksploatowany, w 1978 roku zastąpiono go samochodem pożarniczym "Star 25". Kolejna wymiana nastąpiła w 1988 roku, kiedy straż nabyła beczkowóz pożarniczy "Star 244". Następnie w 1999 roku otrzymała beczkowóz pożarniczy "Star 266".

Wozy strażackie OSP Bronów na przestrzeni 30 lat
Wozy strażackie OSP Bronów na przestrzeni 30 lat · fot. OSP Bronów

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj