Wiadomości
- 23 maja 2023
- wyświetleń: 2971
[WIDEO] Dało się uniknąć podtopień. To efekt inwestycji
W czwartek, 18 maja informowaliśmy Was o skutkach ulewnych opadów deszczu, które przechodziły przez nasz region od wtorkowego wieczora. Na szczęście udało się uniknąć poważnych podtopień, jakie jeszcze kilka lat temu miały miejsce na terenie Czechowic-Dziedzic, jak na przykład ronda na "Starej Gminie". Jak zauważyła gmina w mediach społecznościowych, to efekt inwestycji z ostatnich lat.
- Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w naszej gminie od wielu lat traktujemy priorytetowo. Kolejne inwestycje w regulację i oczyszczanie cieków wodnych, przebudowa przepustów, udrażnianie kanalizacji burzowej oraz budowa systemu zbiorników małej retencji, stopniowo zaczynają przynosić pożądane efekty - pomimo intensywnych, długotrwałych opadów, nie dochodzi do takiej ilości podtopień i zalań, z którymi w Czechowicach-Dziedzicach borykaliśmy się w przeszłości - zauważyła w mediach społecznościowych gmina Czechowice-Dziedzicach, podkreślając: "To po prostu działa!".
- Wśród szeregu inwestycji, które w ostatnim czasie wyraźnie poprawiły sytuację hydrologiczną gminy jest budowa urządzeń i zbiorników retencyjnych, powstających dzięki tzw. funduszom norweskim w ramach projektu zielono-niebieskiej infrastruktury w Gminie Czechowic-Dziedzice, realizowanych w trzech rejonach: ulica Wodna, ulica Wenecka/Piasta, ulica Zamkowa/Kopernika. Wcześniej zbiorniki małej retencji powstały już w rejonie ulic Pawiej, Kruczej i Pasieki na Lipowcu - dodaje samorząd na Facebooku.
- Kolejnym przykładem udanej i sprawdzonej już w deszczowym "boju" inwestycji w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe gminy jest Park Szwajcarska Dolina, gdzie zarurowany wcześniej kolektor deszczowy przebudowany został w meandrujący potok z ułożonymi kaskadowo, niewielkimi zbiornikami. System ten zapewnia bezpieczny odpływ nadmiaru wody w czasie intensywnych opadów, zatrzymując ją jednocześnie w czasie kiedy opadów jest mniej - wyjaśnia UM.
- Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe naszej gminy poprawiła również wcześniejsza rewitalizacja Doliny Potoku Czechowickiego. Przypomnijmy - bo pisaliśmy już o tym nie raz - że inwestycja polegała m.in. na odtworzeniu niezbędnego przekroju koryta potoku na odcinku od ulicy hrabiego Kotulińskiego do Starej Gminy wraz z umocnieniem skarp i wylotów oraz przebudową przepustów. Dodatkowo, znajdujące się na przebiegu potoku trzy stawy hodowlane, w ramach tej samej inwestycji zmieniono w zbiorniki retencyjne, pełniące w normalnych warunkach funkcje rekreacyjno-edukacyjne, zaś w razie długotrwałych, obfitych opadów deszczu umożliwiające przyjęcie nadmiaru wody spływającej korytem Potoku Czechowickiego - wylicza czechowicki Urząd Miejski.
Jak zauważa UM, "sięgając jeszcze dalej wstecz, nie sposób nie wspomnieć o budowie kanału ulgi ze zbiornikiem retencyjnym i przepompownią od ulicy Jasnej do rzeki Wisły, który od lat, z powodzeniem odprowadza nadmiar wody z zalewanej wcześniej, północnej części naszego miasta".
- Długotrwałe, intensywne opady deszczu, z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin, stanowiły dla opisanych powyżej inwestycji kolejny sprawdzian. Wydaje się, że wypadł co najmniej pozytywnie... - podsumował magistrat we wpisie opublikowanym w czwartek, 18 maja
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.