czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 26 maja 2023
 • wyświetleń: 293

Sylwetka skinny fat - jak rozpoznać?

Materiał partnera:

Figura skinny fat może być trudna do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Dotyczy osób, których masa ciała mieści się w normie, jednak zachodzą niezdrowe dysproporcje w składzie ciała. Jakie zagrożenia zdrowotne mogą wynikać z tego typu sylwetki? Jaką dietę i trening zastosować w przypadku skinny fat?

skinnyfat


Sylwetka skinny fat - co to takiego?Jak definiować figurę skinny fat? W skrócie skinny, czyli z ang. chudy, oraz fat - czyli tłuszcz, inaczej sylwetka "chudo-tłusta". Dotyczy osób, u których mimo tego, że ich wskaźnik BMI mieści się w prawidłowym przedziale, to analizator składu ciała wskazuje na wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Jeśli osoba jest ubrana, zaburzenia te są niemalże nie do zauważenia, jednak w bieliźnie przy słabo rozwiniętej muskulaturze, widoczne jest silne otłuszczenie niektórych partii, szczególnie okolic brzucha i talii.

Nadmiar tkanki tłuszczowej oprócz tego, że może stanowić problem natury estetycznej, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Tzw. tłuszcz trzewny (wisceralny), czyli otłuszczenie narządów wewnętrznych w nadmiarze zlokalizowany w okolicy serca, wątroby, czy nerek może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń lipidowych, obniżenia gęstości kości, aż po niektóre choroby nowotworowe. Warto podkreślić, że tkanka tłuszczowa wytwarza prozapalne cytokiny, które wpływają na bardzo groźny w skutkach stres oksydacyjny. Nadmiar wolnych rodników powoduje uszkodzenia komórek i tkanek, utrudnia regenerację organizmu i generuje przewlekły stan zapalny, który obciąża układ immunologiczny.

Czym charakteryzuje się sylwetka skinny fat?Budowa ciała osób z sylwetką skinny fat ma kilka cech charakterystycznych, które są do odnotowania dopiero w momencie, gdy jest bez ubrania.

Skinny fat - jak rozpoznać? • szczupłe nogi i ręce;
 • wąskie barki i klatka piersiowa;
 • niewidoczna masa mięśniowa;
 • otłuszczenie wokół talii;
 • odstający brzuch (jak piłka);
 • cellulit na pośladkach i nogach.


Poza wizualnym odnotowaniem nagromadzenia tkanki tłuszczowej w poszczególnych segmentach ciała warto sprawdzić procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie przy użyciu analizatora składu ciała. Poszczególne parametry, a oprócz tkanki tłuszczowej to m.in. tkanka mięśniowa, zawartość wody w organizmie, mineralizacja kości oraz tłuszcz wisceralny są badane przy użyciu metody bioimpedancji.

Co wpływa na powstawanie skinny fat?Niezdrowy styl życia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i figury. Nieprawidłowa, źle zbilansowana dieta, brak aktywności fizycznej i zaburzony rytm dobowy zaburzają funkcjonowanie organizmu.

 • Skinny fat, a dieta. Należy przede wszystkim wyeliminować produkty o wysokim stopniu przetworzenia, dania fast food, słodycze i słone przekąski. Dieta powinna być zbilansowana pod względem makroskładników oraz dostarczać odpowiednią ilość kalorii. Nie może zabraknąć pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów złożonych o średnim i niskim indeksie glikemicznym. Pomocna może być dieta pudełkowa o niskim IG. Ważne, aby wprowadzić do jadłospisu warzywa i owoce, które są źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Dostarczają także błonnik pokarmowy, który poprawia pracę układu pokarmowego i wpływa korzystnie na profil lipidowy.
 • Skinny fat, a trening. Regularna aktywność fizyczna to ważny element zdrowego trybu życia. Szczególnie u osób, które mają siedzącą pracę codzienny ruch, ma dobroczynny wpływ nie tylko na ciało, ale także na serce i układ krążenia. Dla poprawy proporcji warto wprowadzić elementy treningu siłowego, a ćwiczenia cardio będą zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu tkanki tłuszczowej.
 • Skinny fat, a regeneracja. Niewystarczająca ilość snu i przewlekły stres, będą zaburzać funkcjonowanie organizmu i dawać takie objawy jak zmęczenie, zaburzenia koncentracji, nadmierne łaknienie, czy bóle głowy. W zawiązku z tym należy zadbać o higienę snu i znaleźć w codziennym życiu czas na relaks.