Wiadomości

  • 27 maja 2023
  • wyświetleń: 542

Gruntowa pompa ciepła - Jak działa i jakie są jej zalety?

Materiał partnera:

Poszukując źródła ciepła, które będzie tanie w eksploatacji, a przy tym wydajne, idealnym rozwiązaniem może się okazać [b]gruntowa pompa ciepła[/b]. Świetnie nadaje się do każdego nowoczesnego domu, w którym nacisk stawia się na energooszczędność i funkcjonalność. Dzięki temu, że [b]gruntowe pompy ciepła[/b] wykorzystują energię geotermalną, dostajemy stabilne źródło ciepła, generujące minimalne koszty.

Linkhouse


  1. Gruntowe pompy ciepła - Jak działają?
  2. Jaki wymiennik ciepła - Pionowy, czy poziomy?
  3. Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?
  4. Jaki jest koszt montażu pompy ciepła?


1. Gruntowe pompy ciepła - Jak działają?Coraz chętniej stosowane w gospodarstwach domowych gruntowe pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, które pozyskują energię z gruntu, a następnie przemieniają ją w energię grzewczą, która dostarczana jest do wnętrza domu. W trakcie swojej pracy pompa gruntowa nie wykonuje procesu spalania. Nie są więc emitowane żadne spaliny, popiół, czy inne zanieczyszczenia. To właśnie z tego powodu pompy gruntowe uznawane są za przyjazne dla środowiska naturalnego.

Aby cały system grzewczy mógł działać bez zarzutów, wykorzystywane są trzy składniki. Pierwszym z nich jest energia geotermalna, czyli źródło ciepła. Drugim elementem jest pompa ciepła, której zadaniem jest zmiana pozyskanej energii geotermalnej w energię grzewczą. Ostatnim ogniwem jest system, który rozprowadza uzyskane przez pompę ciepło i dostarcza je tam, gdzie jest akurat potrzebne.

2. Jaki wymiennik ciepła - Pionowy, czy poziomy?Decydując się na instalację gruntowej pompy ciepła należy podjąć decyzję, czy zastosowany zostanie pionowy, czy poziomy wymiennik ciepła. Do zamontowania pionowego wariantu należy wykonać odpowiedni odwiert, w którym umieszczony zostanie kolektor. Z kolei druga opcja, czyli wymiennik ciepła poziomy, nie wymaga odwiertu, ponieważ umieszcza się go na powierzchni.

Pomimo, że pompa ciepła gruntowa pionowa może wymagać od nas dodatkowej inwestycji, warto rozważyć jej zakup, ponieważ jest ona bardziej efektywna. Wynika to z faktu, że warstwy gruntu położone głęboko pod ziemią zachowują stałą temperaturę, która nie spadnie poniżej zera.

3. Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?Niezależnie jednak od wybranego wariantu, bardzo szybko można odczuć korzyści z montażu pompy ciepła. Przede wszystkim nie trzeba się więcej przejmować rosnącymi cenami paliw grzewczych. Ponieważ gruntowe pompy ciepła korzystają z energii geotermalnej, w pewnym sensie stajemy się niezależnym producentem energii grzewczej, która nie tylko ogrzeje nasz dom, ale będzie źródłem ciepłej wody użytkowej.

Nowoczesne urządzenia działają niemal zupełnie automatycznie, a ich obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Zwykle obsługuje się je zdalnie lub za pomocą prostego panelu sterowania. Dlatego nawet osoby nie obcujące na co dzień z najnowszą technologią są w stanie poradzić sobie z obsługą pompy ciepła bez najmniejszego problemu.

Co istotne, pompa ciepła gruntowa to rozwiązanie bardziej ekologiczne od innych źródeł ciepła.

4. Jaki jest koszt montażu pompy ciepła?Jeżeli chodzi o cenę montażu pompy ciepła, decyduje o niej kilka zmiennych. W dużej mierze koszt jej instalacji zależny jest od sposobu rozmieszczenia rur w systemie grzewczym. Ważny będzie przede wszystkim wybór poziomego rozmieszczenia kanałów lub wykonania pionowych odwiertów.

Niezależnie jednak na wybór sposobu montażu, pompa ciepła uniezależnia nas od dostawców paliwa grzewczego, a jej koszt szybko się zwróci.