Wiadomości

  • 31 maja 2023
  • 3 czerwca 2023
  • wyświetleń: 5421

Nowe linie w czechowickim PKM? Potrzebne są dodatkowe środki

Czy potrzebna jest zmiana rozkładu jazdy autobusów PKM Czechowice-Dziedzice i stworzenie nowych linii? Takie postulaty wnoszą mieszkańcy gminy oraz okolicznych miejscowości. Jaka jest szansa na zmiany oraz czy do nich dojdzie? Zapytaliśmy o to w czechowickim Biurze Publicznego Transportu Zbiorowego.

autobus, pkm, solaris
Nowe linie w czechowickim PKM? Potrzebne są dodatkowe środki · fot. Adrian Migdał


O to, aby stworzyć nowe linie autobusowe PKM Czechowice-Dziedzice, postulują nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale także Bestwina czy też Pszczyna. Czy jest szansa, aby pojazdy przewoźnika kursowały do tych miejscowości?

- Realizacja połączenia do Pszczyny i Bestwiny związana jest z partycypowaniem w kosztach realizowanej komunikacji. Gmina Pszczyna i gmina Bestwina były zainteresowane wprowadzeniem komunikacji na ich terenie, jednak bez udziału finansowego - przekazał portalowi czecho.pl Jan Musur, kierownik Biura Publicznego Transportu Zbiorowego czechowickiego Urzędu Miejskiego, który zajmuje się układaniem rozkładu jazdy autobusów PKM.

Pojawiają się także głosy, aby stworzyć dodatkową linię lub "odnogę" którejś z linii do zakładów mieszczących się przy ulicy Bażaniec, czyli hal wybudowanych przez firmę 7R. Głosy o to pojawiają się m.in. w komentarzach na portalu czecho.pl.

- "Odnoga" aktualnego rozkładu jest ciężka do zrealizowania. Należałoby uruchomić nową linię, aby dojechać na godzinę 6.00, 7.00, 14.00 lub 22.00 do zakładu i po godzinach 6.00, 14.00, 15.00 czy też 22.00 z zakładu. Kierunek jest jak najbardziej właściwy. Uruchomienie takiego połączenia to zatrudnienie minimum dwóch nowych kierowców i dodatkowy autobus, co wiąże się z koniecznością zabezpieczenia dodatkowych środków w budżecie gminy Czechowice-Dziedzice - wyjaśnia nkierownik Musur.

Kierownika Biura Publicznego Transportu Zbiorowego zapytaliśmy także, czy we wprowadzeniu zmian pomoże zakup dwóch nowych autobusów elektrycznych, o które stara się PKM. - Podstawowym czynnikiem pozwalającym na uruchomienie nowych linii są środki finansowe zabezpieczone w budżecie gminy Czechowice-Dziedzice. Zakup autobusów elektrycznych poprawi stan taboru i pozwoli wycofać pojazdy ponad 15-letnie - podsumował Jan Musur.

A czy według Was potrzebne są zmiany w rozkładzie jazdy PKM Czechowice-Dziedzice i stworzenie nowych linii? Zachęcamy do dzielenia się opiniami w komentarzach.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.