Wiadomości

  • 7 czerwca 2023
  • 10 czerwca 2023
  • wyświetleń: 3829

"PKP musi posprzątać". Interwencja ws. inwazyjnych gatunków

Mikołaj Siemaszko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody zainterweniował w PKP PLK w sprawie inwazyjnych gatunków roślin, które były przemieszczane podczas przebudowy czechowickiego węzła kolejowego. Chodzi m.in. o rdestowiec.

"PKP musi posprzątać". Interwencja ws. inwazyjnych gatunków
"PKP musi posprzątać". Interwencja ws. inwazyjnych gatunków · fot. Mikołaj Siemaszko


- Żarty się skończyły - PKP musi posprzątać po sobie syf, jaki roznieśli przez ostatnie kilka lat po gminie Czechowice-Dziedzice! - napisał w mediach społecznościowych Mikołaj Siemaszko, który przypomniał, że "w 2020 roku w gminie Czechowice-Dziedzice rozpoczęły się prace modernizacyjne na liniach kolejowych, których właścicielem jest PKP PLK".

- W czasie prac dokonano niewyobrażanych zniszczeń w świecie przyrody poprzez usunięcie tysięcy drzew, w tym mających po ponad 150 lat dębów, zasypywanie oczek wodnych, które były siedliskami zwierząt chronionych. Zniszczenia te w żaden sposób nie zostały zrekompensowane - zauważa aktywista.

"PKP musi posprzątać". Interwencja ws. inwazyjnych gatunków
"PKP musi posprzątać". Interwencja ws. inwazyjnych gatunków · fot. Mikołaj Siemaszko


- Wykonawca działający w imieniu PKP PLK, podczas prowadzenia prac przyczynił się do przemieszczania roślin wpisanych na ministerialną listę IGO (m.in. rdestowce, niecierpki, kolczurki i inne). W czasie trwania inwestycji zwracałem uwagę PKP PLK oraz wykonawcy, że przemieszczając wyżej wspomniane rośliny, przyczyniają się do zaniku bioróżnorodności na terenie, gdzie prowadzone są prace. PKP PLK oraz wykonawca nic sobie z tego nie robił. Wówczas nie było przepisów, które zobowiązywałby inwestora i wykonawcę do niedziałania na szkodę przyrody w gminie Czechowice-Dziedzice - stwierdził miłośnik przyrody z naszej gminy.

Jak zauważył, "teraz mamy narzędzie, ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych, która zobowiązuje właściciela terenu, na którym występują gatunki wpisane na listę IGO do ich likwidacji bez zbędnej zwłoki".

"PKP musi posprzątać". Interwencja ws. inwazyjnych gatunków
"PKP musi posprzątać". Interwencja ws. inwazyjnych gatunków · fot. Mikołaj Siemaszko


Jak poinformował, w ciągu kilku godzin wyrwał rdestowce z około kilometrowego odcinka nasypu kolejowego. - Napisałem wniosek do PKP PLK i czekam na reakcję. Oczywiście jako świeżo upieczony specjalista ds. gatunków inwazyjnych zaproponowałem swoją pomoc w opracowaniu strategii działań związanych z usuwaniem IGO. Głównie dlatego, aby podjęte przez PKP działania nie przyczyniły się do jeszcze większego rozprzestrzeniania IGO po terenie naszej gminy - podsumował Mikołaj Siemaszko.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj