Wiadomości

  • 5 czerwca 2023
  • wyświetleń: 628

Materace do spania - piankowe czy sprężynowe? Wyjaśniamy, czym się różnią!

Materiał partnera:

Od regenerującego snu zależy bardzo wiele - zdrowie, sprawność, samopoczucie, energia do działania. Nie warto więc pochopnie kupować łóżka. Dobre materace do spania potrafią naprawdę wiele! Najbardziej popularne są dwa rodzaje: piankowe i sprężynowe. Oba mają swoje zalety i wady - wyjaśniamy, co je różni, kiedy się sprawdzą i dla kogo są polecane.

materace do spania


Materace sprężynowe do spania - co je wyróżnia?Materace sprężynowe są popularnym wyborem do sypialni. Zgodnie z nomenklaturą składają się z kilku warstw, w których znajdują się sprężyny. Liczba tych sprężyn wpływa na twardość, więc wśród tych modeli do wyboru jest kilka wariantów. Różnice w konstrukcji i typie sprężyn pozwalają natomiast wyróżnić materace kieszeniowe, bonellowe czy też multipocket. Są polecane szczególnie dla osób preferujących twardsze podłoże i potrzebujących dobrego wsparcia dla kręgosłupa. Co istotne, w materacach sprężynowych ruchy partnera mogą być bardziej odczuwalne, więc kupując model dwuosobowy, warto mieć to na uwadze.

Czym charakteryzują się materace piankowe do spania?Nieco nowszym rozwiązaniem na rynku są materace piankowe, które - jak sama nazwa wskazuje - składają się z jednej lub kilku warstw pianki o zróżnicowanej gęstości. Cechuje je elastyczność, przez co dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Są też ciche i bardzo wytrzymałe. Liczba warstw i gęstość pianki wpływają na twardość, ale tego typu materace częściej polecane są osobom preferującym miększe podłoże. Zaletą piankowych modeli bez wątpienia jest zdolność do rozkładania ciężaru ciała. Niektóre dobrze radzą sobie z izolacją nacisku, więc spanie w parze na dwuosobowym materacu piankowym jest bardzo komfortowe. Odpowiednio dobrany model zapewnia spokojny sen i sprawia, że ruchy partnera nie są wyczuwalne.

Wśród materacy piankowych można wyróżnić kilka rodzajów: warianty z pianki poliuretanowej, lateksowe i wiskoelastyczne. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy. Modele wiskoelastyczne to najczęściej wybierane materace do spania dla dzieci, z kolei lateksowe materace są bardzo trwałe i elastyczne, a poliuretanowe szybko wracają do pierwotnego stanu. Sprawdź piankowe i sprężynowe materace do spania w Salonach Agata - z szerokiej oferty z pewnością wybierzesz model, który zagwarantuje Ci spokojny i regenerujący sen.

Jaki materac do spania wybrać?Modele materacy różnią się konstrukcją i materiałami, a co za tym idzie parametrami użytkowymi. Podczas zakupu oprócz rozmiaru kluczowa jest twardość, która powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji i potrzeb, a także stanu zdrowia. Warto również zwrócić uwagę na grubość, która przekłada się na wytrzymałość i powinna być też dopasowana do stelaża łóżka. Kolejnym ważnym parametrem jest wentylacja - im jest lepsza, tym mniejsze ryzyko powstawania pleśni i grzybów.

Nie mniej ważny jest także fakt, czy wybieramy materac jednoosobowy czy dwuosobowy. Niektóre warianty lepiej tłumią wstrząsy i sprawdzają się dla par. Jeśli każdy z partnerów ma inne wymagania odnośnie do miękkości i typu materaca, lepiej wybrać dwa oddzielne, aby każdy był usatysfakcjonowany.

Jak widać, wybór pomiędzy materacem piankowym a sprężynowym zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i potrzeb. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje wymagania i według nich określić kluczowe parametry produktu.