Wiadomości

  • 15 czerwca 2023
  • 21 czerwca 2023
  • wyświetleń: 3362

Kierowcy "szaleją" na prostym odcinku drogi. Jest apel o fotoradar

Grupa mieszkańców Ligoty oraz Międzyrzecza Dolnego zawnioskowała do starosty bielskiego o zamontowanie fotoradaru przy fragmencie drogi powiatowej nr 4425S pomiędzy tymi miejscowościami. Jak zauważają, kierowcy różnego typu pojazdów nie dostosowują się do ograniczeń prędkości.

Ulica Wapienicka w Ligocie
Ulica Wapienicka w Ligocie · fot. Google Street View


Jak możemy przeczytać w petycji, chodzi o prosty odcinek drogi - ulice Wapienicką w Ligocie oraz Ligocką w Międzyrzeczu Dolnym, która kilka lat temu została gruntownie zmodernizowana.

- Droga powiatowa 4425S na odcinku Międzyrzecze Dolne - Ligota jest intensywnie użytkowana przez pojazdy osobowe jak i ciężarowe, których przybywa w związku z rozwojem Jasienickiej Strefy Ekonomicznej. W części drogi pomiędzy rondami Międzyrzecze Dolne — Ligota stanowi długi i prosty odcinek jezdni, który dodatkowo prowokuje pojazdy do poruszania się z nadmierną, niezgodną z przepisami prędkością. Oznakowanie ograniczenia prędkości do 70 km/h oraz oznaczenia terenu zabudowanego na krótkim odcinku tej drogi nie są respektowane, pojazdy nie próbują nawet zwalniać na tym odcinku drogi - zwracają uwagę autorzy petycji.

- Obszar zabudowany charakteryzuje się licznymi zjazdami do domów jednorodzinnych, co przy nadmiernej prędkości użytkowników drogi powoduje niebezpieczne sytuacje. Droga ta jest również bardzo intensywnie użytkowana przez rowerzystów, co przy osiąganych prędkościach pojazdów mechanicznych stanowi dodatkowe zagrożenie dla pozostałych uczestników jezdni. Liczne zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - Geoportal potwierdzane jako zasadne stanowią niezbity dowód z jakim zjawiskiem mamy tu do czynienia - dodają.

Ulica Ligocka w Międzyrzeczu Dolnym
Ulica Ligocka w Międzyrzeczu Dolnym · fot. Google Street View


Jak relacjonują, prewencyjne interwencje policji, która niewyposażona w ręczny fotoradar okresowo pojawia się na tym odcinku drogi stojąc na poboczach i spełniając jedynie funkcje prewencyjną, nie prowadzi do karania łamiących przepisy kierowców i jakiegokolwiek administracyjnego rozwiązania problemu. - Obecność patroli nie ma miejsca w godzinach najintensywniejszego ruchu, ani w godzinach wieczornych oraz nocnych, czyli w okresie w którym łamanie przepisów szczególnie się nasila - zauważają.

- Dodatkowym efektem ubocznym osiąganych prędkości jest hałas, który jest szczególnie uciążliwy w godzinach nocnych, co w bezpośredni sposób przekłada się na komfort życia i możliwość odpoczynku. Jedynym skutecznym i bezpłatnym ograniczeniem hałasu jest ograniczenie prędkości i natężenia ruchu. Dla przykładu ograniczając prędkość z 70 do 50 km/h zmniejszamy hałas o ok. 6 decybeli, do 40 km/h o kolejne 4 dB, a z 70 na 30 km/h aż 0 15 dB - wyliczają mieszkańcy Ligoty i Międzyrzecza Dolnego.

W związku z powyższym zwrócili się do starosty bielskiego z wnioskiem o wprowadzenie skutecznego ograniczenia prędkości do 50 km/h oraz instalację fotoradaru na wskazanym odcinku drogi 4425S, na odcinku Międzyrzecze Dolne - Ligota.

Zgłoszenia przekraczania dozwolonej prędkości
Zgłoszenia przekraczania dozwolonej prędkości · fot. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Geoportal


Jak argumentują, rozwijanie na tym odcinku przez pojazdy mechaniczne prędkości znacznie przewyższają administracyjnie dozwoloną prędkość jest nagminne, co stwarza zagrożenie kolizji, a nawet wypadku z uczestnictwem innego pojazdu, innym użytkownikiem jezdni (np. rowerzystą) lub pieszymi poruszającymi się chodnikiem i/lub przejściem dla pieszych.

Autorzy petycji dodali, że zaletą fotoradaru jest to, że obejmuje dłuższy odcinek drogi oraz wpływa na zdyscyplinowanie kierowców. Zgodnie z art. 20b ustawy o drogach publicznych, "Do zarządcy drogi należy ponadto instalacja w pasie drogowego stacjonarnych urządzeń rejestrujących, o których mowa w art. 2 pkt 59 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, obudów na te urządzenia, ich usuwanie oraz utrzymanie zewnętrznej infrastruktury dla zainstalowanych urządzeń".

- Należy zatem stwierdzić, że ograniczenie prędkości zwłaszcza przed skrzyżowanie czy zjazdem z drogi, wpływa na poprawę bezpieczeństwa. W przypadku nierespektowania takiego nakazu administracyjnego, w trosce o uczestników ruchu drogowego, należy administracyjnie wymusić jego przestrzeganie. W opisywanej sytuacji dotyczące stosunkowo długiego i prostego odcinka drogi, najbardziej efektywnym sposobem na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie obniżenie dozwolonej prędkości oraz instalacja urządzenie rejestrującego naruszenie przepisów ruchu drogowego - podsumowują autorzy petycji.

Do sprawy będziemy wracać, gdy starosta bielski odpowie na petycję.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.