Wiadomości

  • 16 czerwca 2023
  • 18 czerwca 2023
  • wyświetleń: 5863

Murale zachwycają w Zabrzegu. Powstają też w Goczałkowicach

W przejściu pod torami na stacji kolejowej Zabrzeg można już podziwiać ukończone murale. Przypomnijmy, malunki powstały także na stacji Czechowice-Dziedzice, a obecnie są także tworzone w Goczałkowicach-Zdroju i tunelu pomiędzy ulicami Kolejową i Hutniczą w naszym mieście.

Murale na stacji kolejowej Zabrzeg - 16.06.2023 · fot. wpk / czecho.pl


Przypomnijmy, pomysłodawczynią powstania murali w przejściach pod torami na stacjach Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg, Goczałkowice-Zdrój oraz w nowym obiekcie w rejonie czechowickiej lokomotywowni, jest Magdalena Małecka-Cebula, Kierownik Robót Mostowych z firmy Budimex. Więcej na temat ich powstania oraz samego pomysłu portal czecho.pl pisał w artykule "Cieszą oko podróżnych. Poznajcie historię powstania murali".

W ostatnim czasie malunki powstawały także w Zabrzegu. Pojawiły się nie tylko w samym przejściu pod torami, ale także przy wejściu do tunelu oraz na perony. Podobnie, jak w Czechowicach-Dziedzicach, przedstawiają historię Zabrzega, a także przyrodę, którą można spotkać na terenie tej miejscowości. Jak udało się dowiedzieć portalowi czecho.pl, będą tam przeprowadzane jeszcze ostatnie poprawki.

Murale w tunelu na stacji Czechowice-Dziedzice - 27.04.2023 · fot. wpk / czecho.pl


Murale powstają obecnie także na stacji kolejowej w Goczałkowicach-Zdroju, która została udostępniona podróżnym 11 czerwca. Prace prowadzone są z inicjatywy firmy Budimex, po konsultacjach z dyrektor tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Ruszyły w poniedziałek 12 czerwca, mają potrwać około dwóch tygodni. Mural powstaje z udziałem uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej, a całość koordynuje Wojciech Rokosz, uznany malarz-muralista.

Powstają murale w nowym tunelu w Goczałkowicach-Zdroju - 13.06.2023 · fot. Gabriela Placha - wójt gminy Goczałkowice-Zdrój


Dodajmy, że wszystkie murale będą miały specjalna ochronę - i nie chodzi o kamery w każdym tunelu, których jest bardzo wiele. Po zakończeniu prac związanych z wykonaniem malunków, zgodnie z zakresem kontraktowym zostaną wykonane na nich antygrafitti.

Warto podkreślić, że murale zostały stworzone m.in. na podstawie zdjęć, które można znaleźć na facebookowym profilu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic".

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.