Wiadomości

  • 20 czerwca 2023
  • wyświetleń: 734

Co podarować dziecku za dobre wyniki w nauce na koniec roku szkolnego?

Materiał partnera:

Jak wybrać upominki dla młodych uczniów na zakończenie roku szkolnego? Poradnik dla rodziców.

pexels karolina grabowska 8106683


Koniec roku szkolnego jest tuż za rogiem. Tysiące dzieci w napięciu oczekują na ostatni dzwonek, który pozwoli zapomnieć im o codziennych trudach zdobywania wiedzy i ogłosi start wyczekiwanych wakacji. Jako rodzice często nie doceniamy wysiłku, jaki nasze pociechy wkładają w naukę w ciągu roku szkolnego. Nadejście wakacji to jednak dobry moment, by nagrodzić dziecko za jego trud i ciężką pracę. Co zatem będzie najlepszym podarunkiem dla ucznia za dobre wyniki w nauce? Postaramy się podpowiedzieć w poniższym artykule.

Nagradzać trzeba mądrzeZanim przejdziemy do właściwej części poradnika musimy na chwilę pochylić się nad sama ideą wynagradzania prezentami za naukę. Podejście to ma bowiem zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Pierwsi widzą w takim podejściu możliwość wykształcenia się w młodym człowieku niewłaściwych wzorców zachowań i położenia głównego nacisku na motywację zewnętrzną ( sytuacji, gdy motorem napędowym nie jest chęć zdobywania wiedzy i umiejętności lecz perspektywa gratyfikacji materialnej ). Druga grupa rodziców traktuje natomiast prezent jako bardzo ludzki i czuły wyraz uznania oraz dumy z włożonej w naukę pracy.

Zarówno jedna, jak i druga grupa ma tutaj swoje racje i kluczowe w tym, czy zdecydować się na podarunek dla dziecka powinna być obserwacja zachowań malucha. Jeżeli dziecko nie przejawia objawów zewnątrzsterowności (nie oczekuje dodatkowej gratyfikacji i podarunków) to zakup prezentu nie zmieni jego podejścia do zdobywania wiedzy i dalszego rozwoju. Jeżeli jednak pociecha wykazuje objawy zewnątrzsterowności to należy wybrać inny rodzaj nagrody (przykładowo pozwalając mu wybrać to jak spędzicie wakacyjny weekend). Istotne jest również, by nie nagradzać dziecka za konkretny wynik (średnia 5.0 itd.), lecz za całokształt i trud włożony w zdobywanie nowej wiedzy.

Pomysły na prezent z okazji zakończenia roku szkolnegoKażde dziecko ma swoje własne zainteresowania i preferencje. Nie istnieje zatem przepis na jeden najlepszy prezent. Przyglądając się jednak bliżej preferencjom maluchów można wychwycić kilka trendów, które są bardzo uniwersalne i sprawdzą się znakomicie w przypadku większości pociech.

Klocki i puzzle jako prezent za dobre wyniki w nauceDzieci uwielbiają tworzyć i budować skomplikowane konstrukcje z klocków. W natłoku szkolnej nauki podczas roku szkolnego brakuje jednak czasu na składanie zaawansowanych zestawów klocków czy też puzzli składających się z tysięcy elementów. Zatem rozbudowany zestaw klocków LEGO Technics czy też ogromnych puzzli będzie znakomitym pomysłem na prezent za dobre wyniki w nauce.

Sportowe wakacjeWakacje to czas, gdy dzieci mogą swobodnie spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Nie wszystkie pociechy są jednak od razu chętne do wyjścia na dwór. Naszym pomysłem na prezent za dobre wyniki w nauce będzie więc sprzęt sportowy, który zachęci dziecko do aktywnego spędzania czasu. Wszelkiego rodzaju piłki, hulajnogi, rolki, rowery czy też pojazdy dla dzieci będą znakomitym pomysłem.

Wakacyjna lekturaCzytanie szkolnych lektur potrafi wymęczyć prawie wszystkie dzieci i zniechęcić je do literatury. Znakomitym pomysłem na przełamanie takie myślenia jest podarowanie dziecku za dobre wyniki w nauce książki z interesującej go dziedziny. Maluch fascynuje się lotnictwem? Kup na prezent książkę o awionice czy też biografię słynnego pilota. Pomysłów na wybór książki jest tyle ile zainteresowań Twojego dziecka.