Wiadomości

  • 20 czerwca 2023
  • 25 czerwca 2023
  • wyświetleń: 2246

Uczniowie zebrali setki tysięcy złotych na rzecz hospicjum

Prawie 223,5 tys. zł na rzecz bielskiego Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II zgromadziły w wyniku różnorodnych akcji 52 szkoły z Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej, gminy Jasienica, Porąbki oraz ze Skoczowa uczestniczące w 19. edycji programu Pola Nadziei.

Podsumowano 19. Edycję Pól Nadziei - 19.06.2023 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Efekty tej wielkiej akcji charytatywnej podsumowano 19 czerwca podczas nabożeństwa ekumenicznego w bielskim kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, któremu przewodził bp Piotr Greger. Wręczono wówczas symboliczne podziękowanie od Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego dla szkół biorących udział w Polach Nadziei 2022/2023, czyli 40 pucharów (22 za szczególne zaangażowanie i 18 za zaangażowanie).

Jak co roku, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży przedstawiła sprawozdanie z akcji i działań podejmowanych dla pozyskania funduszy na utrzymanie i działalność hospicjum.

- Otrzymane od was, kochani uczniowie i nauczyciele, wsparcie finansowe w wysokości prawie 223.500 zł. oraz środki higieniczne i pielęgnacyjne dla pacjentów mają dla nas i naszych podopiecznych bardzo duże znaczenie. W imieniu zarządu, pracowników i pacjentów składam najszczersze wyrazy wdzięczności. Wasza postawa utwierdza nas w przekonaniu, że w trudnych chwilach można zawsze liczyć na solidarną i bezinteresowną pomoc. Jesteście dla nas świadectwem otwartości na drugiego człowieka. Dzięki waszej życzliwości będziemy mogli przeprowadzić niezbędne prace remontowe oraz zagwarantować naszym pacjentom lepsze warunki pobytu w naszej placówce; skutecznie zwalczać ból, łagodzić cierpienie, by mogli godnie, w otoczeniu życzliwych osób, przejść na drugą stronę - mówiła Grażyna Chorąży.

pola nadziei, żonkile
Żonkile - symbol nadziei


Warto przypomnieć, ze pobyt w hospicjum refundowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 60 proc., na pozostałe 40 proc. wydatków stowarzyszenie musi samo znaleźć środki.

- W minionym roku utrzymanie jednego pacjenta wyniosło miesięcznie 14.713 zł, więc tylko dzięki ludziom wielkiego serca nasze hospicjum może funkcjonować, a dzieje się tak również dzięki wam - podkreślała prezes SSH, dodając: - Moim zdaniem Pola Nadziei są jedną z najbardziej wyjątkowych akcji dobroczynnych.

W Hospicjum Stacjonarnym im. Jana Pawła II znajduje się 28 łóżek dla chorych. Od początku funkcjonowania w hospicjum stacjonarnym przyjęto 847 pacjentów, a w prowadzonym od 4 lat hospicjum domowym 147 pacjentów.

Dzięki wsparciu sponsorów udało się za 286.000 zł zmienić pokrycie dachowe na starym, 120-letnim budynku hospicjum, a obecnie dzięki wolontariuszom, którzy założyli zrzutkę w Internecie, zbudować dla pacjentów piękną altanę.

ar / czecho.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.