Wiadomości

  • 24 czerwca 2023
  • 27 czerwca 2023
  • wyświetleń: 4122

Kolejna rocznica tragedii. Pożar czechowickiej rafinerii w podcaście

W upalną sobotę 26 czerwca 1971 roku doszło do jednego z najtragiczniejszych pożarów w historii współczesnej Polski. Od uderzenia pioruna zapaliły się wyziewy ze zbiornika ropy naftowej w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. O katastrofie możemy posłuchać w 24-minutowym podcaście Polskiego Radia z cyklu "Czarna Seria".Po kilku godzinach akcji gaśniczej, kiedy wydawało się, że ogień uda się opanować, doszło do nagłego i niespodziewanego wyrzutu ropy, która rozlała się w promieniu nawet kilkuset metrów, a po chwili płomienie objęły znaczną część zakładu, trawiąc wszystko na swojej drodze. Czy rafineria była właściwie zabezpieczona przed ogniem? Dlaczego pożar wymknął się spod kontroli doprowadzając do śmierci wielu strażaków i strat w sprzęcie? Odpowiedzi szukać należy w realiach rządzących wówczas Polską Ludową.

"Czarna seria" to podcast, w którym przypominane są największe katastrofy we współczesnej historii Polski. Szczegółów i przyczyn wielu z nich do dzisiaj nie znamy. Katastrofy, które wydarzyły się w okresie PRL okrywa mgła tajemniczości i śledztw skrzętnie zamiatanych pod dywan przed opinią publiczną. Tragiczne wypadki mające miejsce już w III RP również bardzo często skrywają wiele sekretów i nieoczywistych wątków. W podcaście katastroficznym "Czarna seria" autorzy sięgają do archiwów Polskiego Radia, dostępnych dokumentów i relacji. Docierają także do świadków, którzy pamiętają jeszcze omawiane wydarzenia.

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj