Wiadomości

  • 28 czerwca 2023
  • wyświetleń: 418

Czym są wakacje kredytowe dla kredytobiorców?

Materiał partnera:

Wakacje kredytowe to rozwiązanie które jest pomocne dla wielu kredytobiorców. Polega to na tym że kredytobiorca wybiera miesiące w których nie będzie miał obowiązku spłaty swojego zobowiązania hipotecznego. Raty zostaną przeniesione na koniec okresu kredytowania. Koniec końców okres kredytowania zostaje wydłużony o te raty które zostały odroczone.

wakacje kredytowe


Czym są wakacje kredytowe?Wakacje kredytowe polegają na wybraniu przez kredytobiorcę miesięcy w których nie będzie miał - kredytobiorca, obowiązku spłaty swojego zobowiązania hipotecznego. Oznacza to że wybranych miesiącach kredytobiorca nie musi spłacać raty kredytu.

Raty to jednak nie znikają, zostają one przeniesione na koniec okresu kredytowania. Okres kredytowania zostaje więc wydłużone odbiera te które zostały odroczone. Należy mieć na uwadze że wakacje kredytowe przeznaczone są jedynie dla osób które posiadają kredyty złotowe.

Nadpłata kredytu a wakacje kredytoweIlość rat które kredytobiorca może odroczyć można wyliczyć dzięki narzędziu jakim jest kalkulator online. To wakacje kredytowe kalkulator pozwala ci poznać dokładną liczbę miesięcy w których możesz skorzystać z wakacji kredytowych. Co ciekawe w czasie trwania wakacji kredytowych można nadpłacić swój kredyt.

Do nadpłaty możesz wykorzystać np. kwotę którą przeznaczyłbyś na spłatę raty kredytu. Bank nie pobiera w tym momencie dodatkowych prowizji. Możesz skorzystać z kalkulatora który podpowiedzi jakie dodatkowe korzyści niesie ze sobą nadpłata kredytu. Jest to opłacalne rozwiązanie gdyż kredytobiorca spłaca część kapitałową bez naliczanych odsetek.

Czy to coś kosztuje?Już na samym początku warto zauważyć że wakacje kredytowe są bezpłatne dla kredytobiorców. Skorzystanie z wakacji kredytowej, czyli zawieszenie spłaty rat w określonych miesiące jest całkowicie bezpłatne dla kredytobiorców.

Spowodowane jest to tym że raty te są po prostu przeniesione na koniec okresu kredytowania. Czyli oznacza to tyle że kredytobiorca i tak poniesie koszty związane z opłata kredytu jednak po prostu w innym terminie.

Jakie są wady wakacji kredytowych?  • Jedną z wad wakacji kredytowych jest to że przeznaczone są one jedynie dla kredytobiorców posiadających kredyt w złotówkach. Frankowicze zostali wyłączeni z tego pakietu.
  • Kolejną wadą jest wydłużenie się okresu kredytowania, gdyż odroczone raty zostają przeniesione na koniec okresu kredytowania


Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z wakacji kredytowych warto jest skonsultować się ze specjalistą który przeanalizuje dokumenty twojej umowy kredytowej oraz dokładnie podpowiedzi jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne w twoim wypadku.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?Nie każdy może skorzystać z wakacji kredytowych. Aby skorzystać z tej opcji należy spełniać łącznie dwa warunki. Umowę kredytu hipotecznego musi zostać zawarta przed 1 lipca 2022 r. Dodatkowo zakończenie kredytu musi przypadać co najmniej po upływie sześciu miesięcy od tej daty.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych kredyt musi zostać zaciągnięty na kupno mieszkania lub budowę domu na własny użytek. Osoby które zaciągnęły kredyt hipoteczny na zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem nie mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Wakacje kredytowe przeznaczone są jedynie dla osób które zaciągnęły kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Dodatkowo należy pamiętać że kredyt musiał zostać zaciągnięty w złotówkach. Frankowicze niestety nie skorzystają z wakacji kredytowych.