Wiadomości

  • 4 lipca 2023
  • wyświetleń: 664

Jak inwestować w złoto? Poradnik dla początkujących

Materiał partnera:

Chociaż argument, że złoto i akcje bezwzględnie poruszają się w przeciwnych kierunkach, jest dość wątpliwy - to z drugiej strony nie ma wątpliwości co do tego, że złoto już wielokrotnie sprawdziło się jako realne zabezpieczenie przed kryzysem.

złoto


Z tego powodu właśnie teraz może być doskonały czas na to, by w końcu dowiedzieć się jak w nie inwestować.

Nauka inwestowania w złoto - dlaczego warto?Przy dotychczasowych zawirowaniach na rynkach finansowych, wielu inwestorów, co zrozumiałe, szuka alternatywnych inwestycji. Pomysł nie polega na całkowitym porzuceniu akcji, ale raczej na znalezieniu innych klas aktywów, które mogą stanowić realną przeciwwagę i złoto zdaje się być tutaj bardzo ważną do rozważenia alternatywą.

Jak mądrze inwestować w złoto w 2023 roku?Niezależnie od metody inwestowania w złoto, liczy się podejście. Najlepiej traktować ten rodzaj inwestycji jako pewnego rodzaju ubezpieczenie portfela. Złoto to przede wszystkim tego rodzaju aktywa pieniężne, które znane są tego, że potrafią doskonale sprawdzić się nawet w tych czasach, gdy nowoczesne instrumenty finansowe wydają się zawodzić. Z tego powodu powinieneś myśleć o złocie przede wszystkim jako o defensywnym aktywie - ale nie tylko.

Sposób na inwestowanie w złoto - sztabki i monetyDo podstawowych i rozważnych form inwestowania w złoto należą jego wersje fizyczne - sztabki i monety. W każdym przypadku zapłacisz cenę za uncję złota plus niewielką marżę naliczaną przez sprzedawcę.

Sztabki zwykle występują w ilościach od jednego grama (około 1/31 uncji) do 400 uncji. Zamożni inwestorzy kupują większe sztabki, gdy nie chcą trzymać dużej liczby monet. Monety mają tę zaletę, że są zarówno rozpoznawalne, jak i przenośne. To generalnie ułatwia ich sprzedaż podmiotowi prywatnemu.

Jakie monety bulionowe należą do najpopularniejszych wśród inwestorów?

  • amerykański orzeł,
  • kanadyjski liść klonowy,
  • południowoafrykański krugerrand.


Warto jednak zaznaczyć, że dostępnych jest wiele innych monet - co otwiera sporo możliwości dla inwestorów. Należy jednak pamiętać, że niższe nominały kosztują więcej w przeliczeniu na uncję niż monety jednouncjowe. Niektóre monety mogą być stopione z innymi metalami. Jedna ważne do zapamiętania jest to, że każda jednouncjowa moneta zawiera pełną uncję złota.

Zarówno złote sztabki, jak i monety możesz kupić w lokalnych sklepach oraz od uznanych krajowych dealerów jak np. FlyingAtom.Gold, którzy zajmują się wszystkimi rodzajami metali szlachetnych.

Biżuteria i inne pomysły na inwestycję w złotoChoć sztabki i monety są jednymi z najbardziej sprawdzonych sposobów inwestowania w złoto, to zdobywając wiedzę na ten temat nie można zapomnieć, że są wciąż tylko jedną z wielu opcji, którymi również warto się zainteresować. Biżuteria, złoto papierowe, fundusze ETF, akcje spółek wydobywczych - te wszystkie formy inwestycji złoto dają spore możliwości dla inwestorów, którzy chcą znaleźć najlepsze dla siebie formy zabezpieczenia pieniędzy. Oczywiście dywersyfikacja portfela zdaje się być najbardziej zalecaną strategią i równocześnie pełną odpowiedzią na pytanie o to, jak w rzeczy samej inwestować w złoto.