Wiadomości

  • 6 lipca 2023
  • wyświetleń: 547

Parts finder, czyli jakie części kupić, by długo cieszyć się sprzętem

Materiał partnera:

Technologia cały czas pędzi naprzód, co widać również w sprzęcie elektronicznym i komputerowym. Posiadają one coraz szybsze procesory, nowoczesne przetworniki i podzespoły, a wszystko to, by sprzęt chodził jeszcze płynniej i był bardziej niezawodny. Co jednak, gdy w tym supernowoczesnym sprzęcie zepsuje się jakaś część lub po prostu będzie konieczna jej wymiana? Bez obaw, z pomocą w właśnie takich sytuacjach przygotowaliśmy ten przewodnik po częściach.

rękawice
fot. Pixabay


Nie wyrzucaj - wymieniaj!Mimo że ceny sprzętu komputerowego wciąż rosną, nie każdy wie, że ceny komponentów i podzespołów od dłuższego czasu stoją w miejscu, a nawet miejscami odnotować można ich spadek. To z kolei oznacza, że jeśli coś się w naszym sprzęcie zepsuje lub zużyje, wciąż jednak może się okazać tańsza naprawa, niż zakup nowego urządzenia. Oczywiście, jeśli chodzi o skomplikowane wymiany zalecamy autoryzowany serwis naprawczy, jednak wiele elementów można naprawić samodzielnie w domu.

Tu z pomocą przychodzi firma Renewtech. Na ich stronie w zakładce Parts Finder klient może znaleźć części kompatybilne z posiadanym przez nas sprzętem. Wystarczy wybrać markę posiadanego urządzenia, a witryna znajdzie i dopasuje odpowiednie części.

Zamienniki czy oryginały, czyli jakie części kupićKupowanie oryginalnych części zamiennych daje nam gwarancję kompatybilności i niezawodności działania (przynajmniej w teorii). A jeśli usługę wymiany wykona autoryzowany serwis, to już w ogóle możemy być spokojni o nasz sprzęt. Niestety, bardzo często powodem wyboru zamiennika jest cena oryginału. Różnica w cenie między oryginalnym sprzętem a zamiennikiem może być nawet kilkudziesięciokrotna!

Czy jednak warto sugerować się zawsze ceną?Większość tanich odpowiedników produkowanych jest w Chinach, często z produktów niższej jakości i bez wymaganych atestów. Kupując je nie mamy żadnej gwarancji, że sprzęt będzie działał, ani, co gorsze, że zamienne podzespoły nie uszkodzą naszego sprzętu. Żaden profesjonalny serwis nie zdecyduje się na wymianę oryginalnej części na najtańszy i wątpliwej jakości odpowiednik - wybierając taki klient robi to na własną odpowiedzialność.

Tani nie zawsze jest gorszyJeśli nie stać nas na oryginalne części zamienne do naszego komputera, a nie chcemy ryzykować jego uszkodzeniem poprzez zakup taniego i nieautoryzowanego zamiennika, jest jeszcze trzecia opcja. Są nią zamienniki kompatybilne z oryginałami. Mówiąc najprościej, to coś takiego jak zamienniki drogich leków w aptekach - mimo że różnią się nazwą, mają identyczny skład i działanie, a ich cena jest znacznie niższa. Tak samo działają rekomendowane części zamienne kompatybilne z oryginałami do sprzętu komputerowego. Ich cena często bywa znacznie niższa, co wcale nie przekłada się na jakość wykonania i działania sprzętu.

Zanim wybierzesz zamiennikDecydując się na zakup zamiennika, warto wiedzieć, że w przypadku sprzętu, który jest na gwarancji, nawet najlepszej jakości komponent nieoryginalny może spowodować zerwanie gwarancji.

Jeśli sprzęt jest już pogwarancyjny, wybierając zamiennik należy dobrze sprawdzić, czy zamienna część będzie na pewno kompatybilna z naszym sprzętem i czy posiada wymagane atesty. Jeśli tak, warto zastanowić się nad jej zakupem, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na rodzinne zakupy.